İnsanlığın mutluluk reçetesi ne?

İnsanların aslında mutlu olmak için bir reçeteye ihtiyacı yoktur. Ama bir türlü mutlu olmayı başaramayan insanlar için yapılan araştırmalar neticesinde hazırlanan mutluluk reçetesini sizler için derledik. Haberimizin detayında...

YAŞAM 27.04.2020, 01:48 Şener Koştu
İnsanlığın mutluluk reçetesi ne?

Bilim insanlarına göre insanlar mutlu olmayı öğrenebilirler. Mutlu olmak içinde hiçbir şeye gereksinimleri yoktur. Yani piyangodan çıkacak trilyonlar ya da bir takım genlere sahip olmak mutlu olmak için bir gereksinim değildir. İnsanlar, dokunarak ve gevşeyerek mutlu olmayı başardıkları gibi stres halindeyken dahi mutlu olmayı başarabilirler. Yeter ki mutlu olmayı becerebilsinler. Peki insanlığın mutluluk reçetesi ne? İşte o reçete;

Çocuklar

Bir insanın yaşamdaki en büyük kaynağı çocuklarla birlikte geçirdiği vakittir. İnsanlar, çocuklarla birlikte vakit geçirdiği zaman dünyaya çocuk gözleriyle yeniden bakar. Kendisini daha mutlu ve daha heyecanlı hisseder. Yaşamındaki sınırlardan arınır ve dünyaya pespembe bakar. Bu nedenle çocuklarla bol bol vakit geçirmek insan psikolojisine çok iyi gelir.

Kırmızı Biber

İnsana ilk önce cehennem hissini veren acı kırmızı biber, daha sonra insana cenneti yaşatıyor denilebilir. Acı kırmızı biberin içeriğindeki Capsacin ismindeki madde, damakta endorfin hormonu salgılatır. Endorfin hormonu ise acıları dindirerek insanı mutlu eder. Acıyı çok seven ve bol tüketen Asyalılar, mutluluk hislerini acı bibere borçludurlar.

Günlük Tutulması

İnsan mutluluğu tarih boyunca hep dışarıda aramıştır ama asıl mutluluk insanın iç dünyasında saklıdır. İnsanın yaşamdaki pusulası olan günlük tutarken, bizleri mutlu eden olayları ön plana çıkarırsak bu mutlu anları ölümsüzleştirmiş oluruz.

Jogging

Bir insanın mutlu olmasında vücudunun mutluluk hormonu olan serotonin hormonunu salgılaması çok önemlidir. Bu hormonun salgılanmasında en etkili yöntem açık havada koşu veya sıkı bir yürüyüş yapılmasıdır. Bu nedenle de açık havada koşu veya yürüyüş yapmak kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Meditasyon

banner32
İnsanların içinde bulundukları ruhsal sıkıntıların ya da bunalımların atlatılmasında gevşeme tekniklerinin önemi çok büyüktür. Gevşeme tekniklerini uygulayabilen bir insan için yaşamın anlamı yaşadığı andan ibarettir ve küçük şeylerle mutlu olmayı bilir.

Evcil Hayvan

Evlerinde hayvan besleyen insanların, kendilerini mutlu ve sağlıklı hissettikleri bilimsel olarak ispatlanmıştır. Evde kuş, köpek, kedi veya balık gibi evcil hayvanlar beslemek insana gün içerisinde küçük mutluluklar yaşatır.

Ev İşleri

Sizlere ilginç gelecek ama erkeklerin yüzde 12’si ütü yapmak, yemek pişirmek ve ev temizlemek gibi ev işleriyle uğraştığı zaman kendisini mutlu hissediyor. Bu işin diğer bir tuhaf tarafı da erkeklerin ev işleriyle uğraştığı zaman kadınlarında mutlu olması.

Gülmek

Yaşamda her şeyi ciddiye alırsanız mutluluk avuçlarınızın içerisinden kayıp gider. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmek için gülün, gülümseyin ve mizah yapın. Bin porsiyon tatlı ya da yemek yemektense bir kahkaha atın daha mutlu olursunuz.

Muz

Kendinizi mutsuz veya sinirli hissettiğiniz zamanlarda hemen bir muz tüketin. Muzun içeriğindeki magnezyum ve kalsiyum stresin en iyi ilacıdır. Ayrıca mutluluk hormonu serotonin hormonunun salgılanması için kışkırtıcı etki yapar.

Çikolata

Yaşamınızda mutlulukla flört etmek istiyorsanız çikolata yemeyi ihmal etmeyin. Mutluluk hormonu serotonin hormonunun beyinde dakkada dolaşıma geçmesi için bir dilim çikolata yenmesi yeterlidir. Çikolatanın içeriğindeki penilatilamin maddesi insana bulutların üstünde yolculuk yaptırır.

Mor Renk

Mor rengin insanı neden mutlu ettiğini merak edebilirsiniz. Kırmızı renk insanı aktif hale getirirken, mavi renk ise insanı dinlendirir. Bu iki rengin karışımından elde edilen mor renk ise insan ruhunu dengede tutar.

Çiçekler

Küçük şeylerle mutlu olmayı öğrenmenin en önemli koşulu doğaya saygı göstermektir. Mutluluk seviyenizi yüzde 100 artırmak istiyorsanız çiçeklerle dost olun.

Dostluk

İnsanlığın neredeyse yarısı mutlu olmak için karşılıklı güven ve birbirini dinleme yeteneği anlamına gelen bir dosta ihtiyaç duyuyor.       

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@