İsotun mucizevi faydaları saymakla bitmiyor

Türkiye'de kullanılan en mucize baharatlardan biri olan isot, faydaları ile adından söz ettirmeye devam ediyor. İsotun faydaları arasında kansere çözüm olduğu bile iddia ediliyor.

YAŞAM 13.12.2019, 22:57 Kübra Kozbay
İsotun mucizevi faydaları saymakla bitmiyor

Türk mutfağı baharat bakımından oldukça zengin bir mutfak ve çeşit çeşit baharat kullanılıyor. Ama özellikle bazı baharatlar var ki Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. En çok tercih edilen baharatlardan biri olan isot, insan sağlığına olan faydaları ile de ön plana çıkıyor. Özellikle isotun kansere çare olduğu iddiaları son dönemlerde oldukça fazla konuşuluyor.

Kanseri tedavi ettiği iddia ediliyor

banner32
Bağışıklık sistemini güçlendirerek sindirimi kolaylaştırdığı belirtilen isot, aynı zamanda insan vücudunda kemik gelişimine de yardımcı oluyor. İsotun vücutta ödemin atılmasına da yardımcı olduğu belirtilirken gece körlüğü ve kansere iyi geldiği ortaya çıktı. Hatta yapılan son araştırmalarda isotun kanseri bitirdiği bile kanıtlandı.

Damar tıkanıklığı ve sertleşmesine iyi geliyor

Antioksidan özelliği ile ön plana çıkan bir baharat olan isot, bu özelliği sayesinde damarların sertleşmesine önlüyor ve tıkanmasına iyi geliyor. Kısacası bu mucize baharat kalp hastalığının yaşanmasını da önlüyor. Antioksidan özelliği sayesinde damarları temizleyen isot, damar tıkanıklığına iyi geliyor.

Metabolizmayı hızlandırıyor

Kilo vermek isteyenler için de metabolizmayı hızlandıran bir baharat olan isot, oldukça güçlü bir baharat olmasından dolayı kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmak gerekiyor. Aynı zamanda kandaki şeker oranını dengeleyen ve yükselmesini ya da düşmesini engelleyen isot, şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir baharat oluyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@