Kadınların uzun yaşamasının 5 sırrı

Kadınların sadece ülkemizde değil, dünya genelinde erkeklere göre neden uzun yaşadığının 5 sırrı uzmanlar tarafından açıklandı. İşte o beş sır...

YAŞAM 14.11.2019, 13:05 Şener Koştu
Kadınların uzun yaşamasının 5 sırrı

Sadece ülkemizde değil, dünya genelinde de kadınlar, erkeklere göre daha uzun ömürlü oluyor. Bunu ise yalnızca  biyolojik etkenlere bağlamak yanlış olur. Çünkü toplumsal ve kültürel faktörlerinde etkisini yadsımamak gerek.

Kültürel Dayatma

Kadınlar, dünyanın her yerinde erkeklere göre üç ila beş yıl daha uzun ömürlü oluyor. Bunda biyolojik etkenlerin yanı sıra toplumsal ve kültürel faktörlerde etkili oluyor. Ülkemizde ise kadınların ortalama yaşam süresi 80,8 yıl iken, erkeklerin yaşam süresi 75,3 yıl olarak öngörülüyor. Kültürel dayatmanın kurbanı olan erkekler, acı ve sıkıntılarını kolay kolay paylaşamıyor.

Kadınlarda Doktora Gitme Alışkanlığı Var

Kadınların doktora gitme alışkanlığı ile ilaç kullanmadaki dikkati üzerine yapılan bilimsel araştırmalar, kadınların erkeklere göre daha iyi olduğunu gösteriyor. Doktora gitme alışkanlığı olan kadınlara ölümcül hastalıklarda daha erken teşhis konulduğundan kurtulma şansları yüksek oluyor. Gebelik takibi, kadın hastalıklarının gerektirdiği düzenli takipler kadınların düzenli doktora gitme alışkanlığı kazanmasında etkili oluyor.

Kadınların İş Kolları Yıpratıcı Değil

Kadınların iş kolları fiziki ve psikolojik açıdan erkeklere göre fazla yıpratıcı değil. Ayrıca riskli iş kollarında erkeklerin çalışması da ciddi bir etken. Bu nedenlerden ötürü kadınlarda mesleki hastalıklara bağlı ölümlere ve iş kazalarına pek fazla rastlanmıyor.

Erkekler Daha İçe Kapanık

Toplumun erkeklere öğrettiği erkeklik kültürü erkekleri kadınlara göre daha içe kapanık yapıyor. Erkeklerin ağlamayacağına, canının yanmayacağına, cesur olacağına vs. toplumsal öğretiler, erkeklerin acılarını ve sıkıntılarını içine gömmelerine ve içe kapanık olmalarına neden oluyor. Bu da erkekleri daha riskli otomobil kullanmaya, şiddete daha eğilimli olmaya yönlendirdiği gibi alkol, sigara gibi madde bağımlılığının erkeklerde daha fazla olmasına neden oluyor.

Madde Bağımlılığı Erken Ölüm Nedeni

Günümüzde sigara ve alkol sağlığı ciddi şekilde tehdit etmekte, doğrudan ya da dolaylı yollardan ölüme yol açmaktadır. Kadınların sigara ve alkol gibi madde bağımlılığı erkeklere göre yarıdan daha azdır. TÜİK verileri incelendiği zaman ülkemizdeki kadınların yüzde 13’ü sigara tiryakisi iken, bu oran erkeklerde yüzde 26’nın üstüne çıkıyor. Erkeklerde sigaraya bağlı rahatsızlıkların neden olduğu ölüm oranı yüzde 31 iken, bu oran kadınlarda yüzde 12 civarında. Erkeklerin alkol madde bağımlılığının ise kadınlardan dört misli fazla olduğu görülüyor.  

Erkekler Sağlık Konusunda Bilinçleniyor

Yapılan bazı araştırmalarda kadınlar ile erkeklerin yaşam süresindeki farkın gelecek on yıl içerisinde kapanacağı öngörülüyor.  Bu farkın kapanmasına neden olacak en önemli faktörler ise erkeklerin sağlıkları konusunda daha bilinçli olmaya başlaması, kadınlar arasındaki sigara ve alkol bağımlılığının artması ile kadınların toplumsal yaşamın her alanında daha fazla yer almaya başlamasıdır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@