Kaliteli yalnızlık insan psikolojisine ilaç gibi geliyor

Yaşadığımız yalnızlık korkusu nedeniyle kendimizi huzursuz hissettiğimiz kalabalıklara adeta mahkum hissediyoruz. Oysa bu korkunun üstesinden gelmemiz mümkün.

Kaliteli yalnızlık insan psikolojisine ilaç gibi geliyor

Bir çoğumuz, anlamsız kalabalıkları yalnızlığa tercih ederiz. Bunda yalnız kalma korkumuzun büyük etkisi olsa da kaliteli bir yalnızlığın insan psikolojisine inanılmaz faydaları var. Bu konuda yapılan araştırmalara göre kaliteli yalnızlık geçiren insanlar, daha iyiliksever oluyorlar.

Yalnızlık korkusunun üstesinden gelmek ve yalnızlığın hepimiz için ideal bir hal alması için yalnız kaldığımız zamanlarda neler yapacağımızı planlamalıyız. Kaliteli bir yalnızlığın psikolojimize olan faydalarını fark ettikçe de anlamsız kalabalıklardan uzak kalmak için özel çaba sarf edeceğiz.   

Daha Sakin Bir İnsan Olursunuz

Kaliteli bir yalnızlığın insan psikolojisi üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Zaten kaliteli bir yalnızlığın stresi azaltıcı ve rahatlatıcı etkisi olduğu bilimsel olarak da ispatlanmıştır. Yalnız kaldığınız zamanlar sizi keyiflendiriyorsa ve bu zamanları iyi değerlendiriyorsanız depresyona girme riskinizde çok düşüktür. 

Sosyal İlişkileriniz Gelişir

Kaliteli geçirilen yalnız zamanlar sosyal ilişkilerinizde fark edilir bir gelişim sağlar. Bir insanın kendisini 7/24 hem duygusal, hem de fiziksel olarak hissetmesi imkansız olduğundan dolayı kaliteli bir yalnızlık insanı psikolojik olarak adeta şarj eder.

Kaliteli uyku

Çiftlerin bir yatakta yattığı zaman yüzde 50 gibi yüksek bir oranda uyku bozukluğu yaşadığı bilimsel olarak da ispatlanmıştır.

 Gereksiz İlişkilere Son

Birçok insan sırf yalnız kalmaktan korktuğu için gereksiz bir sürü ilişkiye sahiptir. Kaliteli geçirilen bir yalnızlık, insanın yalnızlık korkusunun üstesinden gelmesini sağlayacağından gereksiz ilişkilerden kurtararak daha verimli ilişkiler kurmasını sağlar.

Daha Üretken Fikirler

Kaliteli bir yalnızlıkta zaman ve mekan olarak daha rahat olan insanlar, daha iyi fikirler ürettikleri gibi gelecekleri hakkında da daha iyi düşünerek karar verirler. Ayrıca insanlar, kendi ihtiyaçlarıyla ilgilenme fırsatı bulurlar.

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:37
Yatsı 22:24
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@