Kokulu kırtasiye ürünleri uyuşturucu madde bağımlılığı riskini artırıyor

Aileler, çocuklarının kullandığı kırtasiye ürünlerine karşı çok dikkatli olmalı, beyindeki bağımlılık merkezini tetikleyen kokulu kırtasiye ürünlerini çocuklarına kullandırtmamalıdır.

YAŞAM 10.01.2020, 01:03 Şener Koştu
Kokulu kırtasiye ürünleri uyuşturucu madde bağımlılığı riskini artırıyor

Çocukların kırtasiye ürünleri arasında yer alan kokulu silgilerin, defterlerin, yapıştırıcı maddelerin ve boyaların uyuşturucu madde bağımlılığına neden olabileceği ile ilgili uzmanlar tarafından sürekli uyarılar yapılıyor. Kokulu kimyasal ürünler ile ilgili vatandaşları uyaran Psikiyatrist Doç. Dr. Işıl Göğcegöz, “Bu tür kimyasal maddeler beyne hızla tesir ettiğinden olumsuz etkileri ile karşı karşıya kalınabiliyor. Hatta bağımlılık potansiyeli riskini artırabiliyor.” dedi.

Satışı Kanunen Yasak

Kırtasiyelerde okul için çocuklara satılan birçok malzemenin satışı, Resmi Gazete’de yayımlanan 5898 Sayılı ‘Uçucu maddelerin zararlarından insan sağlığının korunmasına dair kanunla” yasaklandı. Bu yasağın kapsamında kırtasiye malzemeleri, boya incelticisi vb. maddeler, yapıştırıcı ve uçucu madde içeren bütün ürünler yer alıyor.

Uyuşturucu Bağımlılığına Götürebilir

banner32
Bu tür kırtasiye ürünleri ebeveyn veya öğretmen kontrolünde kullanılmadığı takdirde uyuşturucu bağımlılığına neden olabileceği hakkında uyarılar yapan Psikiyatrist Doç. Dr. Işıl Göğcegöz, “Bağımlılık yapıcı inhalan grubu maddeler içeriyor. Bu inhalan grubu maddelerin kırtasiye ürünlerinde temizlik alanlarında kullanımı oldukça yaygın. Ojenin, asetonun, yapıştırıcıların, sprey boyaların ve kırtasiye ürünlerinin içeriğinde bu inhalan grubu maddeler var. Bu maddeler beyne hızla tesir ederek olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bağımlılık potansiyeli riskini yükseltebiliyor.” şeklinde konuştu.

Alışkanlıkları Değişebilir

Kimyasal maddelerin kokusuna maruz kalan çocukların beyinlerindeki bağımlılık merkezinin tetiklendiğine ve uyuşturucu bağımlılığı riskini yükselttiğine değinen Psikiyatrist Doç. Dr. Işıl Göğcegöz, “Beyin, solventlerle temas ettiği zaman bağımlılık merkezi tetiklendiğinden dolayı bağımlılık riski yükseliyor. Okula gitme, kişisel temizlik ve iletişim gibi alışkanlıklarında değişiklikler görülebildiği gibi çabuk öfkelenebiliyor, saldırgan olabiliyor ve arkadaş çevresini değiştirebiliyorlar. Bu faktörlere karşı ailelerin çok dikkatli olmaları ve tedbir almaları lüzumlu olabilir.” dedi.   

Ürünlerin Üstünde Uyarılar Var

Kırtasiyecilik yapan Talip Enes, “Ürünlerin üstünde gerekli uyarılar var. Aileler, kırtasiye ürünleri satın alırken bu uyarılara dikkat etmelidir.” dedi. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın uçucu maddeler içeren ürünler listesinde sprey boyalar, solventler, oyun hamurları, resim boyaları ve uçan balonlar bulunuyor.  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@