Öksürüğü Anında Kesen Çay Tarifi

İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunan rezene çayı geçmek bilmeyen öksürüğe çok iyi geliyor. İşte rezene çayının yapılışı ve faydaları...

YAŞAM 26.03.2020, 13:13 Melek Eren
Öksürüğü Anında Kesen Çay Tarifi

Maydanozgiller familyasından şifalı bir bitki olan rezene, sağlığa olan faydaları ile ön plana çıkmaya devam ediyor. Mide ve bağırsak sistemini rahatlatan rezen, baş ağrısından öksürüğe, Kan basıncını düzenlemeye kadar birçok konuda fayda gösteriyor. Rezene çayının faydaları ve yapılışı hakkında detaylı bilgileri haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Genellikle sakinleştirici etkisi bilinen rezene çayı aslında öksürüğe ve balgam sökmeye de çok iyi geliyor. Özellikle soğuk algınlığı ve grip sırasında oluşan öksürük sırasında rezene çayı kullanabilirsiniz. Rezene çayının diğer faydaları ise şu şekildedir;

Mide ve bağırsak sistemini rahatlatır

Kan basıncını düzenler

Tansiyonu düzenler

Metabolizmayı hızlandırır

Regl sancılarını azaltır

Baş ağrısına iyi gelir

Anne sütünün artmasına yardımcı olur

Bebeklerde gaz sancılarını azaltır

Gözlerdeki şişkinliklerin giderilmesine yardımcı olur

Rezene Çayı Nasıl Demlenir?

Rezene çayı aktarlarda bitki olarak ya da poşet çay olarak bulunmaktadır. Yaklaşık 1 tatlı kaşığı rezeneyi demlik içine atıp üzerine sıcak su ekleyerek bir süre demlenmeye bıraktıktan sonra tüketebilirsiniz.

Rezene Çayı İçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Şifalı bitkiler genellikle herkes tarafından kullanılabilen bitkilerdir fakat bebekler, çocuklar, gebeler, emziren anneler, yaşlılar ve sürekli ilaç kullananlar bu çayları tüketirken dikkat etmeleri gerekir. Bu durumda olanlar 3 ayda bir tüketmeden önce mutlaka hekimlere başvurmalıdır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@