Oturduğunuz binanın deprem riski nedir ? Binanızın altından fay hattı geçiyor mu

Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6.8 şiddetindeki deprem ile birlikte tedirginliğe ve endişeye kapılan vatandaşlar, oturdukları binanın deprem riskini ve fay hatlarını sorguluyorlar.

YAŞAM 31.01.2020, 00:49 01.02.2020, 19:40 Şener Koştu
Oturduğunuz binanın deprem riski nedir ? Binanızın altından fay hattı geçiyor mu

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem Elazığ ve Malatya başta olmak üzere birçok ilimizi etkilemişti. Bu depremde yıkılan binalar, yaşanan can kayıpları ve yaralılar, bu depremden sonraki süreçte Manisa, Muğla ve İzmir illerimizde meydana gelen depremler yurt genelinde paniğe neden olmuş ve herkes, oturduğu binanın deprem riski taşıyıp taşımadığını, oturduğu binanın altından fay hattı geçip geçmediğini sorgulamaya başlamıştı. Oturduğunuz ev ya da binanın deprem riski açısından ne kadar güvenli olduğunu, altından, yakınından ya da civarından fay hattı geçip geçmediğini AFAD ve MTA tarafından yenilenen güncel fay hattı sorgulama ile öğrenmeniz mümkün.

Sorgulamak Artık Hızlı ve Kolay

Merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremde yıkılan binalar, enkaz altında kaybedilen canlar ve yaralılar, bu depremden sonra Manisa, Muğla ve İzmir illerimizde yaşanan depremler, sosyal medya hesaplarında üretilen spekülasyonlar vatandaşlarımızda tedirginliğe ve endişeye mahal verdi. Bunun üzerine oturduğu evde ya da binada ne kadar güvende olduklarını merak eden vatandaşlarımız, AFAD ve MTA tarafından güncellenen fay hattı sorgulama ile evlerinin ya da binalarının güvenliğini öğrenmeye çalışıyorlar. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından güncellenen fay hattı sorgulama ile hızlı ve kolay bir şekilde sorgulama yapabilirler.

banner32
Oturduğunuz binanın deprem riski nedir ? Binanızın altından fay hattı geçiyor mu

Fay Hattı Haritasındaki Yenilikler

Türkiye fay hatları 2020 haritası kaynak parametreleri, deprem katalogları ve yeni nesil matematiksel modellerle eskiye kıyasla daha ayrıntılı verilerle hazırlandı. Eski haritada yer alan deprem bölgeleri yerine en büyük yer ivmesi değerlerinin gösterilmesi ve deprem bölgesi kavramının kullanılmaması dikkatlerden kaçmadı.  

Risk Haritası Değil

Deprem tehlike haritasını risk haritası olarak düşünmemek gerekiyor. Çünkü böyle bir haritanın risk haritası özelliği taşıması için yapıların ve nüfusun deprem esnasında ne kadarının etkileneceğinin bilinmesi, yaşanacak ekonomik kaybın saptanması, depremin çevrede oluşturacağı hasarın hesaplanarak zarar ve kayıp neticelerini göstermesi gerekiyor. Güncellenen deprem haritası, AFAD Ulusal Deprem Araştırma Programı’nın (UDAP) desteklediği ‘Türkiye Sismik Tehlike Haritasının Güncellenmesi’ adı altındaki proje ile kamu ve üniversite işbirliği çerçevesinde güncellenerek vatandaşların hizmetine sunuldu.

Sorgulama için : http://yerbilimleri.mta.gov.tr/anasayfa.aspx

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@