Patates kabuklarını çöpe atmak yerine değerlendirin

Patates vitamin deposu olarak bol bol tüketiliyor. Ancak patatesi tek başına tüketmek yerine kabukları ile birlikte tüketmek de sağlığa ayrı ayrı faydalar sağlıyor. Patates kabuğu ile ilgili daha önce duymadığınız faydalar haberimizde...

YAŞAM 26.12.2019, 19:45 26.12.2019, 20:05 Kübra Kozbay
Patates kabuklarını çöpe atmak yerine değerlendirin

Patates vitamin ve mineral bakımından son derece zengin bir besin. Ancak genellikle patatesi soyarak tüketiyoruz. Patatesi soymadan kabuğuyla tüketmenin de birçok faydası bulunuyor. Özellikle yüksek potasyum sayesinde kalp krizi riskini düşüren patates, kolesterolü azaltıyor ve şeker hastalığına yakalanma riskini önlüyor. Patates kabuğu ile ilgili daha önce bilmediğimiz bilgiler yazımızda sizleri bekliyor...

Kan basıncının düşmesine yardımcı oluyor

banner32
Patates kabuğu ile birlikte pişirilmesi durumunda yaklaşık 1,600 miligram potasyum içeriyor. Kişinin gün boyunca tüketmesi gereken potasyum miktarının yarısı kadar potasyum içeren patateste bulunan potasyum, muzdan neredeyse 4 kat fazla oluyor. Kan basıncının düşmesine yardımcı olan patates, aynı zamanda hidrasyon ve atletik performans için de önemli bir elektrolit oluyor.

Daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı oluyor

Patates yüksek miktarda lif içerdiği için kabuğu ile birlikte tüketmek gün boyunca daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı oluyor. Kabuklu patates de 7 gram diyet lif bulunurken kabuksuz olduğunda bu oran sadece 1 miligrama kadar düşüyor. O yüzden özellikle diyet yaparken daha uzun süre tokluk hissi yaşamak istiyorsanız patatesi kabuklu olarak tüketmeniz de fayda var. Kabuklu patates aynı zamanda kalp krizi riskini azaltıyor ve kolesterolü düşürüyor.

Bol Miktarda C vitamini içeriyor

C vitamini bakımından da patatesin kabuğunun zengin olduğunu söylemek mümkün. İri bir patatesin kabuğunda bulunan C vitamini yaklaşık 29 miligram olarak belirleniyor. Yani patateste portakalın 3 katı kadar C vitamini bulunuyor. Günlük almamız gereken C vitamininin neredeyse yarısını tek bir patatesle alabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@