Portakal kansere yakalanma riskini azaltıyor

Zengin vitamin ve mineral kaynağı olması nedeniyle kış aylarının en çok tüketilen meyvelerinden olan portakalın faydaları saymakla bitmiyor. C vitamini bakımından zengin olan portakal aynı zamanda kansere yakalanma riskini de azaltıyor.

YAŞAM 02.01.2020, 12:54 02.01.2020, 12:56 Melek Eren - Editör, Genel Yayın Yönetmeni
Portakal kansere yakalanma riskini azaltıyor

B ve C vitamini bakımından zengin olması ile kış aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan portakal özellik ve faydaları nedeniyle vatandaşlar tarafından bol bol tüketiliyor. İçeriğinde bulunan vitaminlerinin yanı sıra bol miktarda mineral içeren aynı zamanda lif kaynağı olan portakal birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde etkili oluyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, depresyonu önlemek, kansere yakalanma riskini azaltmak için portakalın güçlü faydalarından yararlanabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım ediyor

C vitamini deposu olarak bilinen portakal aynı zamanda magnezyum,  B vitamini, kalsiyum, doğal şeker ve lifler bakımından da zengin bir meyvedir. Doğal içeriği bağışıklık sistemini güçlendiren portakal kış aylarında grip tedavisinde ve soğuk algınlığına karşı kullanılabilir.

Kansere yakalanma riskini azaltıyor

banner32
Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda portakal ve taze portakal suyu tüketmenin Lösemi olmak üzere bazı kanser türlerine karşı iyi geldiği öğrenildi. Kansere sebep olabilecek hücrelerle savaşan portakal kanser riskini azaltıyor.

Depresyona iyi geliyor

Bol miktarda vitamin içeren aynı zamanda çinko, Demir, bakır bakımından da zengin olan portakal stresle başa çıkma yardımcı oluyor ve depresyona karşı iyi geliyor. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan portakal kalp sağlığını korumaya da yardımcı oluyor kalbe kan pompalanmasını daha sağlıklı hale getiriyor.

Cildin daha güzel görünmesini sağlıyor

Portakal kelimenin tam anlamıyla bir C vitamini deposu ve bu özellikleri sayesinde cilt bakımına da katkı sağlıyor. Siyah nokta ve aknelerin tedavisi için de kullanılabilen portakal sivilcelerin daha kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlıyor.

Yorumlar (1)
Topitop 8 ay önce
Elma dersem cik portakal dersem cikma .

Gelişmelerden Haberdar Olun

@