Ramazan ayına yeni tip koronavirüs gölgesi düştü

Bu yıl Ramazan ayı geçmiş yıllara göre buruk geçecek. Yeni tip koronavirüs salgınının gölgesinde geçecek olan Ramazan ayı içerisinde camiler boş kalacak. Müslümanlar, sağlıkları için ibadetlerini evlerinde idrak edecekler.

YAŞAM 19.04.2020, 18:53 Şener Koştu
Ramazan ayına yeni tip koronavirüs gölgesi düştü

Her sene büyük bir manevi coşkuyla ihya ettiğimiz Ramazan ayına bu sene yeni tip koronavirüs salgınının gölgesi düştü. Yeni tip koronavirüs salgınından dolayı toplum sağlığı için ibadete kapatılan camilerin eksikliğini on bir ayın sultanı Ramazan ayında çok daha fazla hissedeceğiz. Aynı zamanda sağlık ve şükür ayı olan Ramazan ayı, bu sene 24 Nisan tarihinde başlayacak.

İlk Teravih 23 Nisan Perşembe Gecesi Kılınacak

banner32
Yeni tip koronavirüs salgınının gölgesinde girdiğimiz bu seneki Ramazan ayının ilk teravih namazı 23 Nisan Perşembe gecesi yatsı namazıyla birlikte kılınacak. Müslümanlar, mübarek Ramazan ayının ilk orucunu tutmak için 23 Nisan’ı 24 Nisan’a bağlayan gece sahur yapacaklar. Müslümanlar, bu yıl ki Ramazan ayında ibadetlerini cami yerine evlerinde ifa edecekler. Teravih namazı, mukabele ve itikaf gibi Ramazan ayı içerisinde önemli yeri olan ibadetlerin evde yapılacak olması, camilerin ise Ramazan ayı boyunca boş kalması Müslümanların gönlünde büyük bir hüzün oluşturuyor.

Kadir Gecesi 19 Mayıs’ta

Ramazan ayı içerisinde ‘Bin aydan daha hayırlı olan’ Kadir Gecesi bulunuyor. Ramazan ayının 27’inci gecesinde idrak edilen Kadir Gecesi, miladi takvimle 19 Mayıs tarihine denk geliyor.

İlk İmsak Iğdır – İlk İftar Hakkari’de

Bu yılki Ramazan ayının ilk imsakı saat 03.33’te Iğdır’da yapılacak. İlk oruç ise saat 18.55’te Hakkari’de açılacak. Ramazan ayının son gecesindeki ilk imsak saat 02.46’da Ardahan’da yapılacak. Ramazan ayının son iftarı ise Edirne’de saat 20.41’de yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bu seneki fitre bedeli kişi başı 27 TL olacak. Ramazan ayını büyük bir manevi coşkuyla kutlayan Müslümanlar, 24 Mayıs tarihinde Ramazan Bayramı’nın ilk gününü kutlayacaklar.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@