Salgının getirdiği kaygı ve panikten basit önlemlerle kurtulabilirsiniz!

Çin Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan ve küresel salgın haline gelen yeni tip koronavirüs salgını herkesin üzerinde büyük bir panik ve kaygı oluşturdu. Koronavirüs salgını sebebiyle büyük bir kaygı yaşayan bireylerin aslında alabilecekleri çok basit önlemlerle tüm panik havasını dağıtarak kaygıyı ortadan kaldırabileceklerini söyleyen uzmanlar önemli uyarılarda bulunuyor.

YAŞAM 17.03.2020, 12:30 Sema Topbaş
Salgının getirdiği kaygı ve panikten basit önlemlerle kurtulabilirsiniz!

Çin Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan ve küresel salgın haline gelen yeni tip koronavirüs salgını herkesin üzerinde büyük bir panik ve kaygı oluşturdu. Koronavirüs salgını sebebiyle büyük bir kaygı yaşayan bireylerin aslında alabilecekleri çok basit önlemlerle tüm panik havasını dağıtarak kaygıyı ortadan kaldırabileceklerini söyleyen uzmanlar önemli uyarılarda bulunuyor. Salgından daha çok panik ve kaygıya yenik düşen vatandaşları uyarak uzmanlar, gereken tedbirlerin alınarak doğru bilgilerle hareket edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Salgın Kaygısını Alacağınız Basit Önlemlerle Yenebilirsiniz

Çin’de ortaya çıkan ve hemen hemen tüm dünyayı etkisi altına alarak insan sağlığını doğrudan tehdit eden yeni tip koronavirüs salgını ile ilgili oluşturulan panik havası ve insanların aşırı kaygıları konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar özellikle sosyal mecralardaki yanlış bilgilendirme ve paniği arttırma çabasına dikkat çekti. Sosyal medya üzerinden hızlı bir şekilde paylaşılan ve doğruluğu ile yanlışlığı ayırt edilemeyen bilgilerin insanlar üzerinde psikolojik bir baskı yarattığını söyleyen uzmanlar, bu paylaşımların sürekli olarak paylaşılmasından dolayı insanlar üzerinde salgın korkusunun baş gösterdiği belirtiliyor.

En önemli Faktörlerden Biri Düzenli ve Sağlıklı Bilgiler Verilmesi

Koronavirüs salgınının insanlar üzerinde yarattığı korku ve panik havası hakkında açıklamalarda bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Ruh Sağlığı Derneği Başkanı Dr. Ömer Akgül, AA muhabirine yaptığı açıklamalarda, belirsizlik karşısında tahammülün az olduğu kültürlerde dengeyi sağlamak ve panik havasını ortadan yok etmek için en önemli faktörlerden birinin yetkililer tarafından topluma düzenli ve sağlıklı bilgiler aktarılması olduğunu ifade etti. Özellikle dünyanın mücadele ettiği yeni tip koronavirüs salgınına karşı tutum ve gayretiyle takdir toplayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın verdiği bilgiler doğrultusunda ilerlemek gerektiğini ve Bakanın uyarılarının dikkate alınması gerektiğini söyleyen Akgül, salgın karşısında kamu kurumları tarafından gereken tedbirin alındığını bundan sonra vatandaşa da büyük işler düştüğünü belirtti.

Güvenilir Bilgilerle Hareket Etmek Kaygıyı Yok Edecek

Koronavirüs salgınının baş göstermesinin ardından özellikle sosyal mecralarda hızla yayılan ve çoğu gerçeği yansıtmayan bilgilerin insan psikolojisi üzerindeki etkisini anlatan Akgül, sosyal medya, televizyon, arkadaş grupları ve telefon mesajlarında insanların sürekli olarak virüs konulu bilgilere maruz kalmasının büyük bir kargaşa yarattığını ve kaygıyı doğurduğunu söyleyen Dr. Akgül, salgınla ilgili kaygı ve paniği üzerimizden atabilmek için ilk olarak doğru bilgi ve yetkili haber kaynaklarına ulaşılması gerektiğini söyledi. 


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@