Soğan kebabı gribe iyi geliyor

Gaziantep'in en sevilen yemeklerinden olan soğan kebabının gribin doğal ilacı olduğu iddia edildi. Özellikle soğuk kış aylarında Gaziantep'te en çok tercih edilen yemeklerden olan soğan kebabının grip ve nezleye iyi geldiği biliniyor.

YAŞAM 15.02.2020, 11:38 Melek Eren
Soğan kebabı gribe iyi geliyor

Yemekleri ile Türkiye'nin en ünlü şehirlerinden biri olan Gaziantep'te kış aylarında en çok tüketilen yemeklerden olan soğan kebabı grip ve nezlenin doğal ilacı olarak kabul ediliyor. Kentte bulunan bütün restoranlarda ve fırınlarda pişirilmeye devam edilen soğan kebabı Gazianteplilerin kış aylarında soğuk algınlığı ve nezleden korunmak için tercih ettiği yemeklerin başında geliyor. Şifa deposu olarak bilinen soğan kebabı artık sadece Türkiye'de değil dünyada da bilinen yemekler arasında yer alıyor.

İçinde bol miktarda vitamin bulunuyor

İşletmeci Ahmet Çadır, soğan kebabının kış aylarında gribal enfeksiyona doğal bir ilaç gibi iyi geldiğini belirterek doğal antibiyotik olarak bu yemeğin bilindiğini söylüyor. İnsanların havanın eksikleri kadar düştüğü zamanlarda doğal antibiyotik ihtiyacını soğan kebabı ile karşıladığını belirten Çadır, onun için Gaziantep'te kış aylarında soğan kebabının daha çok yapıldığını söyledi. Hemen hemen haftada bir defa bütün evlerde soğan kebabı yapıldığını söyleyen işletmeci, yine restoranlarına da soğan kebabı yemek için çok sayıda müşterinin geldiğini dile getirdi. Soğan kebabının her derde deva olduğunu belirten işletmeci insanın bağışıklığını güçlendirdiğini ve güçlü kuvvetli olmasına yardım ettiğini içindeki vitaminler sayesinde bunu sağladığını ifade etti.

Hazırlanmasının püf noktaları

Soğan kebabını herkesin yapamayacağını hazırlanışında püf noktaları olduğunu söyleyen işletmeci, soğanların önce ikiye ayrıldığını daha sonra da kıymaları zırhtan geçirilerek soğanların arasına konduğunu dile getirdi. Pişirirken mutlaka soğanların ve kıymanın özdeşleşmesi gerektiğini belirten işletmeci, soğan kebabını daha sonra terletme usulünde macun şeklinde yumuşacık olması için terlettiklerini ifade etti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@