Soğuk havalarda bebekler nasıl giydirilmeli

Soğuk havanın tehlikelerinden bebekleri korumak için doğru giydirmek önemlidir. Bu konuda anneler bilinçlendikçe bebeklerde hastalıklardan daha iyi korunacaktır

Soğuk havalarda bebekler nasıl giydirilmeli

Mevsim geçişleri ve havaların soğuk olduğu dönemlerde bebekler çok sık rahatsızlanır. Bebekleri böyle zamanlarda hastalıklardan korumak için doğru giyindirmek çok önemlidir. Peki, bebekleri kış aylarında doğru giyindirmek için ne yapmalı?

Bebeği Ağırlaştıran Kıyafetler Giyindirmeyin

Anneler, bebeklerini sıcak tutmak için fanila vb. ince pamuklu giysinin üstüne yün bir kazak giyindirmeyi tercih eder. Ancak bebeğe tek kat kalın giysi giyindirmek onu soğuktan korumaz. Bunun yerine yumuşak, vücudu saran ince pamuklu giysiler üst üste giydirilirse aralarındaki hava tabakası sayesinde bebek üşümez. Dışarı çıkılacaksa en üstteki giysinin yün olması bebeğin soğuktan korunması için önemlidir. Ayrıca ortamın sıcaklığına göre bebeğin kıyafeti bir kat azaltılabilir ya da artırılabilir. Böylelikle bebeğe, onu sıkan ve ağırlaştıran kıyafetler giydirilmemiş ve bebek bunaltılmamış olunur.   

Havanın aşırı soğuk olduğu zamanlarda bebekle birlikte dışarı çıkılacaksa soğuğu geçirmeyerek vücut ısısını koruyan kuş tüyü tulum ya da benzeri bir kıyafet giydirilmesi uygundur. Ayrıca vücut ısısının önemli bir kısmı baş bölgesinden kaybedilir. Bunun için dışarı çıkıldığı zamanlarda bebeğe kulakları da örtecek tarzda bir şapka giyindirilmesi ihmal edilmemelidir. Yine ellerine eldiven, ayaklarına kalın çoraplar ile bot giyindirilmelidir. Bebeğiniz yürüyorsa ayağındaki botların su geçirmediğine çok dikkat edin.

Arabanın Isısına Dikkat

Özel aracınızla seyahat ediyorsanız ve bebeğinizde yanınızdaysa bebeğin terlememesi için şapkasını ve üstündeki kıyafetlerden bir katını çıkarmayı unutmayın. Bunu yapmadığınız zamanlarda ise arabanın içini serin tutun. Toplu taşıma araçlarında seyahat ettiğiniz zamanlarda ise kıyafetlerinden bir kısmını çıkartarak bebeğinizin terlemesini önleyin.

Soğuk havalarda bebek arabası kullanacaksanız arabanın içerisine soğuğun geçmesini engelleyen bir örtü örttükten sonra bebeğin üstünüde soğuktan korunması için bir battaniye ile mutlaka örtün. Bebek arabaları için üretilmiş olan zarf giysilerde tercih edilebilir. Yağmura ve rüzgara karşı bebeği koruyacak koruyucu rüzgarlık mutlaka olmalıdır.  

Nemlendirici Sürün

Havanın rüzgarlı olduğu zamanlarda bebeğinizle dışarı çıkacaksanız açıkta kalan kısımlarda çatlama olmaması için hafif bir nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Şunu da unutmamak gerekir ki kar güneşten gelen ultraviyole ışınlarının yüzde 85’ini yansıttığından dolayı yaz güneşi kadar tehlikelidir ve güneş yanığı oluşturma riski oldukça yüksektir. Bu nedenle karlı ve güneşli havalarda dışarı çıkılırken bebeğin cildinin zarar görmemesi için siperli şapka takmalı ve yüzüne de güneşten koruyan ürünler sürmeyi ihmal etmemek gerekir.  

Kış aylarında doğan bebeklerin en büyük dezavantajları kemiklerin gelişimini sağlayan D vitamini kaynağı olan güneşle geç tanışmalarıdır. Bu yüzden hava güzel ve güneşli ise bebeğinizi kolları ve yüzü açık bir şekilde 10-15 dakika civarında güneş ışığından faydalandırın. Yine soğuk havalarda vücut ısı üretebilmek için çok kalori harcar. Bunun için öğünlerde kalori miktarı azda olsa artırılmalıdır.  

Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:37
Yatsı 22:24
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@