Soğuk havalarda cildinizi bu yöntemlerle koruyun

Havaların soğumasıyla beraber cildimizde soğuğun etkisiyle tahriş oluyor ve kötü etkileniyor. Cilt bakımı dendiğinde akla ilk gelen yüz bakımı olurken aslında cilt bakımı ayak, el ve tırnak olmak üzere tüm deri hücrelerini kapsıyor.

YAŞAM 08.01.2020, 17:18 08.01.2020, 22:12 Sema Topbaş - sema.topbas@canlihaber.com
Soğuk havalarda cildinizi bu yöntemlerle koruyun

Havaların soğumasıyla beraber cildimizde soğuğun etkisiyle tahriş oluyor ve kötü etkileniyor. Cilt bakımı dendiğinde akla ilk gelen yüz bakımı olurken aslında cilt bakımı ayak, el ve tırnak olmak üzere tüm deri hücrelerini kapsıyor. Kış aylarında soğuk havadan etkilenen cildimizi korumak için cilt bakımına oldukça dikkat etmemiz gerekir. Medikal ve Estetik Uzmanı olan Biyolog Mehmet Kandil, cilt bakımının önemine ve dikkat edilmesi gereken noktalara değindi.

Kış Aylarında Değişken Isı Derecelerine Dikkat

Kış aylarında değişken olan ısı derecelerine karşı vücut deri tabakası adaptasyonu sağlayamadığında deri üzerinde çatlamalar ve bu çatlamalar sonucunda yaralar oluşabilir. Konuyla ilgili açıklama yapan Kandil, soğuk havadan sıcak havaya geçişten sonra ısı kaynağına çok yakın temas ederek ısınılmaması gerektiğini belirtti.

Cilt Temizliğine Dikkat

Aynı zamanda ciltte kurumanın sebebini cilt temizliğinin doğru yapılmamasına bağlayan Kandil, cilt temizliğine gereken önemin verilmesi gerektiğini cilt tipine uygun krem tercih edilmesine özen gösterilmesini söyledi. Soğuk havalarda ciltte en çok şikayet edilen konu ciltte kurumadır. Bu durumda cildimizin ek nemlendiricilere gereksinim duyduğuna işaret eder. Cilt kurumalarında duş sonrasında Gliserin, vazelin, üre ve laktik asit içeren ürünlerin kullanılması gerekir.

El ve Ayak Bakımı

Kış mevsiminin gelmesiyle ayağımıza giydiğimiz kalın çoraplar ve çizmeler ataklarımızın nefes almasını engeller. Soğuk havaların başlamasıyla haftada en az bir kez de olsa özel kremlerle mutlaka bakım yapılmalıdır ve ayaklarımızın hijyenine özen gösterilmelidir. Ellerimizde soğuk kış mevsiminde en hassas bölgelerimizden biridir. Soğuk havalarda ellerimizde de kuruma ve çatlaklar sıklıkla görülür. Kuruma ve çatlamaya karşı da mutlaka nemlendirici kremler kullanılmalıdır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@