Sömestr tatilini çocuklarınız için nasıl verimli hale getirebilirsiniz

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı için 15 günlük ara başlarken veliler çocuklar için daha verimli bir tatil geçirme yollarını aramaya başladı. Hem öğrencilerin hem de onlarla birlikte velilerin 15 günlük arada verimli aktiviteler yapabilmeleri için uzmanlardan öneriler geldi.

YAŞAM 21.01.2020, 02:18 Sema Topbaş
Sömestr tatilini çocuklarınız için nasıl verimli hale getirebilirsiniz

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı için 15 günlük ara başlarken veliler çocuklar için daha verimli bir tatil geçirme yollarını aramaya başladı. Hem öğrencilerin hem de onlarla birlikte velilerin 15 günlük arada verimli aktiviteler yapabilmeleri için uzmanlardan öneriler geldi. Çocuklar için uzun ve zorlu eğitim yılının ilk yarısı tamamlanırken 15 günlük sömestr tatilinde velilere çocuklarıyla verimli bir tatil geçirmeleri için öneriler yapıldı.

Çocuklarınızı Ödüllendirin ve Yeni Döneme Hazırlayın

Uzmanlar, uzun ve zorlu eğitim yılının ilk yarısını tamamlayan öğrenciler için sömestr tatilinde velilere büyük görevler düştüğünü söylüyor. Öncelikle yarıyıl tatilinde iyi karne getiren çocuklara velilerin maddi içeriği fazla olmayan daha çok amaca yönelik sürprizlerle ödüllendirmesi gerektiği belirtildi. Bunun yanında karnesi kötü olan çocukların da cezalandırılmak yerine gelecek döneme daha iyi hazırlanması ve motive olması için yollar aranması gerektiğine vurgu yapılıyor. Konu hakkında Klinik Psikolog Emine Fettahoğlu, velilere tatilde nasıl daha verimli olabilecekleri konusunda bilgi verdi.

Ailelere Büyük Görev Düşüyor

banner32
Çocukların karnelerinin akademik hayatını belirleyen tek unsur olmadığının altını çizen Fettahoğlu, eğitim ve öğretimin çocuklar için bir süreç olduğunu ve b sürecin inişli çıkışlı olabileceğini belirtti. Ailelerin çocuklarına karnelerine göre davranış sergilememesi gerektiğini söyleyen Fettahoğlu, karneleri nasıl olursa olsun iyi veya kötü de olsa ailelerin çocuklarının yönelim gösterdikleri alanı bilmeleri ve buna göre çocuklarını ödüllendirmeleri gerektiğini vurguladı. Ayrıca yarıyıl tatilinin verimli geçmesi için çocukları yeni döneme hazırlamanın faydalı olacağını söyledi.

Sömestr Tatili İçin Küçük Öneriler

Veliler için sömestr tatili için küçük öneriler veren Emine Fettahoğlu, ailelerin tatil sürecinde kesinlikle çocuklarının başarısızlığını dillendirmemesi ve çocuklarını tatilde mutsuz etmemeleri gerektiğini söyledi. Karne iyi de olsa kötü de olsa çocuklarınıza çözüm odaklı olan fikirlerinizi sunun ve onları gelecek döneme hazırlayarak özgüvenli hale getirin. Tatil sürecinde uyku, yemek, ödev ve oyun zamanlarını çocuklarınızla beraber hazırlayın. Aynı zamanda beraber yapılan planlarda çocuğunuzun başarılı olması halinde ödüllendirmeyi de beraber yapın. Tatil de daha iyi bir zaman geçirmek için açık havaya çıkın, doğa yürüyüşleri yapın ve kişisel gelişime katkı sağlayan kültürel gezilere çıkın. Aile içindeki iletişimi güçlendirmek için büyüklerinizi ziyaret edin ve ortak alanlarda beraber etkinlikler yapın. Çocuklarınızı tatil boyunca telefon ve bilgisayar gibi oyun aracı olan aletlerden uzak tutmaya özen gösterin.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@