Süt hakkında hiç duymadığınız gerçekleri duyunca çok şaşıracaksınız

İnsanoğlu için en önemli besin kaynağı olan süt hakkında çok sınırlı bilgiye sahibiz. Süt ile ilgili haberimizdeki bilgileri okuyunca çok şaşıracaksınız.

YAŞAM 07.06.2020, 15:49 Şener Koştu
Süt hakkında hiç duymadığınız gerçekleri duyunca çok şaşıracaksınız

Süt, dengeli beslenmemizin en önemli parçalarından biridir. Sağlığımız içinde oldukça faydalı bir besin olan süt hakkında daha önce hiç duymadığınız ve öğrenince çok şaşıracağınız bilgileri haberimizin detayında bulabilirsiniz.

Bir İnek Günde Kaç Litre Süt Verebilir

Bir inek, bir gün içerisinde 50 kilogram civarında yem yer ve 60 litre civarında da su içer. Bir ineğin yediği yemi veya otu süte çevirmesi için 50 ila 70 saat aralığında bir süreye ihtiyacı vardır. Bir ineğin süt verebilmesi için yavrulaması şarttır. Bir ineğin bir günde verebileceği süt miktarı 20-25 litre aralığındadır. Bu miktar, bir ineğin ömrüne göre hesapladığında 350 bin bardak civarında süte tekabül eder.

En Sevdikleri Parça ‘Perfect Day’

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre inekler, 100 bpm’den daha yavaş şarkılar dinlediği zaman süt üretimi yüzde 3 artıyor. Ayrıca araştırmadan elde edilen diğer bir ilginç sonuç ise ineklerin en fazla sevdiği şarkının Lou Reed’den ‘Perfect Day’ parçası olduğu.

Sütün Yüzde 90’ı Su

Sütün yüzde 90’ı sudan oluşmaktadır. Bundan ötürü peynir, yoğurt gibi süt ürünleri üretilirken kullanılan sütün miktarı elde edilen ürünün çok üstündedir. Bir su bardağı sütten alınan kalsiyum miktarı çeyrek su bardağı brokoliye, yedi tane portakala veya 6 dilim tam buğday ekmeğine denk gelmektedir. Ayrıca taze sütün içerisine tadını değiştirmeyecek kadar bir tutam tuz eklendiği zaman sütün ömrü daha uzun olur.

En Pahalı Süt Japonya’da Üretiliyor

Dünyanın bilinen en pahalı sütünü Japonya’da Nakazawa Foods üretiyor. Bir şişe süt 43 dolardan satılıyor. Bu sütü içen kişinin stresinin gittiği ileri sürülüyor. Sütün en önemli özelliği ise günde sadece tek bir sefer şafak vakti sağılması. Şafak vaktinde ineklerin melatonin seviyesinin zirvede olduğu ve bununda süte geçtiği iddia ediliyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@