Türkiye’nin gündemine oturan gök taşı nereye düştü? Uzmanından değerlendirme

Dün akşam doğu illerimizde gökyüzünü aydınlatan gök taşı sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Doğu, Güneydoğu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde gökyüzüne saçtığı ışıkla büyük bir merak yaratan gök taşının nereye düştüğü araştırılırken Doç. Dr. Ozan Ünalan konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

YAŞAM 28.05.2020, 12:52 28.05.2020, 13:07 Sema Topbaş
Türkiye’nin gündemine oturan gök taşı nereye düştü? Uzmanından değerlendirme

Dün akşam doğu illerimizde gökyüzünü aydınlatan gök taşı sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Doğu, Güneydoğu ve Doğu Karadeniz bölgelerinde gökyüzüne saçtığı ışıkla büyük bir merak yaratan gök taşının nereye düştüğü araştırılırken Doç. Dr. Ozan Ünalan konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Işık hüzmesinin meteor olduğunu ifade eden Ünalan, meteorun Erzurum tarafından gelerek Artvin tarafına doğru devam ettiğini belirterek Batum açıklarında denize düşme ihtimalinin yüksek bir ihtimal olduğunu aktardı.

Sosyal Medyanın Gündemine Oturdu

Olay, dün akşam saat 20.30 sularında meydana geldi. Artvin, Rize, Trabzon, Kars, Erzincan, Ardahan, Muş, Bingöl, Iğdır ve Diyarbakır’a yakın olan bazı bölgelerde ışık hüzmesi sebebiyle gökyüzü bir anda aydınlandı. Çok sayıda kişi tarafından görülen ve bazı kişiler tarafından şimşek çakması olarak yorumlanan doğa olayı, dün gece sosyal medyanın gündemine oturdu.

Uzman İsimden Değerlendirmeler

Yaşanan olayla ilgili sosyal medyada birçok yorum yapılırken Ege Üniversitesi Fen Fakültesi, Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünalan, meydana gelen olayın meteor olduğu yorumunda bulundu. Hem görgü tanıkları hem de kaydedilen videolara bakıldığında meydana gelen ışık hüzmesinin tipik bir meteor olayı olduğunu söyleyen Ünalan, ülkemizde bir meteor vakası görüldüğünü ifade etti. Özellikle Güneydoğu ve Doğu Karadeniz tarafından görüldüğüne dair bazı raporların geldiğini, meteor olayının yoğun bir ışık hüzmesi ile ve 3 dakikalık sürenin ardından meydana gelen patlama ile birlikte görüldüğünü ifade etti. Gelen görüntüler ve görgü tanıklarının söylediklerine bakıldığında tipik bir meteor olayı ile karşı karşıya olunduğunu ifade eden Doç. Dr. Ozan Ünalan, olayın ardından bazı bölgelerde yer yer sarsıntı yaşanmış olabileceğini belirtti. 

Türkiye ve Gök Taşı

Meteor Nereye Düştü?

Öte yandan olayla ilgili ellerinde video veya fotoğraf olan kişilerin kendisine ulaşmalarını isteyen uzman isim, hüzmenin Erzurum tarafından gelerek Artvin tarafına doğru devam ettiğini ve Batum açıklarında denize düşmüş olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu, Gürcistan tarafına da düşmüş olabilme ihtimali bulunduğunu ifade etti. Araştırmaların devam ettiğini söyleyen Ozan Ünalan, araştırmaların ardından kısa bir zamanda güncel bilgilerin yeniden paylaşılacağını aktardı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@