Ülkemizde üst üste yaşanan doğal afetler sonrası Erzurum esnafından takdir edilecek hareket

Ülkemizde üst üste yaşanan doğal afetler ve kazalar sonrasında Erzurum esnafı harekete geçti ve ‘Hayvanlara huzur vermeyen toplum huzur bulamaz’ sözünden hareketle doğaya 2001 ekmek bıraktı.

YAŞAM 07.02.2020, 19:57 Sema Topbaş
Ülkemizde üst üste yaşanan doğal afetler sonrası Erzurum esnafından takdir edilecek hareket

Ülkemizde üst üste yaşanan doğal afetler ve kazalar sonrasında Erzurum esnafı harekete geçti ve ‘Hayvanlara huzur vermeyen toplum huzur bulamaz’ sözünden hareketle doğaya 2001 ekmek bıraktı. Erzurum esnafı doğadaki yaban hayvanları için 2001 ekmek bırakırken ülkemizdeki doğal afetlerin ve kazaların getirdiği acıların bir daha yaşanmamasını diledi.

Vahşi Hayvanlar İçin 2001 Ekmek Bıraktılar

Ülkemizde son günlerde meydana gelen deprem, çığ, terör ve uçak kazası gibi üst üste yaşanan acı olaylar Erzurum esnafını harekete geçirdi. Bu tür acı olayların bir daha yaşanmamasını temenni eden esnaf Pir Ali Baba Türbesi’nin bulunduğu dağlık alana yaban hayvanları için 2001 ekmek bıraktı.

Ülkemizdeki Acı Olayların Def Olması İçin Doğaya Ekmek Bırakıp Dualar Ettiler

2001 ekmeği dağıtan esnaf arasında olan din adamı ve esnaf Muhittin Olçun, bu geleneğin ülkemizi doğal afetlerden korumak amacıyla tam 487 yıl önce Pir Ali Baba tarafından başlatıldığını belirtti. ‘Binbir Hatim Geleneği’  olarak adlandırılan bu geleneğin her yıl gerçekleştirildiğini belirten Olçun, bu yıl da bu gelenek kapsamında doğaya 1001 adet ekmek bıraktıklarını ancak son günlerde ülkemizin başından geçen acı olaylar nedeniyle bu olayların def olması amacıyla bu kez doğada bulunan yaban hayvanlar için 2001 adet ekmek bıraktıklarını ve dualar ettiklerini söyledi.

Pir Ali Baba Tarafından Başlatılan Binbir Hatim Geleneği

Binbir Hatim Geleneği Erzurum’da tam 487 yıl önce Pir Ali Baba tarafından başlatılan bir gelenektir. Kentte 13 Aralık’ta başlayan bu gelenek kapsamında tam 1 ay boyunca çeşitli camilerde okunan 45 bin 835 hatim duası yaklaşık olarak 5 bin kişinin katılımıyla 17 Ocak Cuma günü Ulu Cami’de yapılmıştı. Hatimlerin sürdüğü günlerde Pir Ali Baba Türbesi’nin yer aldığı dağlık alana araçlarla götürülen 1001 ekmek dağıtıldı ancak esnaflar ülkemizde son zamanlarda yaşanan büyük acılar ve doğal afetlerin son bulması için aynı bölgeye yaban hayvanları için 2001 ekmek bıraktı.

‘Hayvanlara Huzur Vermeyen Bir Toplumun Kendisi Huzur Bulamaz’

Yapılan bu gelenek hakkında bilgi veren Olçun, ‘hayvanlara huzur vermeyen bir toplumun kendisi de huzur bulamaz’ sözünden hareketle doğada bulunan yaban hayata sahip çıkılması gerektiğini doğada yaşayan hayvanların biz insanlara bir emanet olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@