Uzmanlar uyardı karnesi sosyal medyada paylaşılan çocuklar tehlike altında

17 Ocak Cuma günü son ders zili çaldı ve 15 günlük ara tatil başladı. Tatille birlikte milyonlarca çocuk karnesine kavuşurken uzmanlardan çocukların karnelerini sosyal medyada paylaşmanın tehlikesini gösteren bir uyarı geldi.

YAŞAM 19.01.2020, 11:18 Sema Topbaş
Uzmanlar uyardı karnesi sosyal medyada paylaşılan çocuklar tehlike altında

17 Ocak Cuma günü son ders zili çaldı ve 15 günlük ara tatil başladı. Tatille birlikte milyonlarca çocuk karnesine kavuşurken uzmanlardan çocukların karnelerini sosyal medyada paylaşmanın tehlikesini gösteren bir uyarı geldi. DPS Kişisel Veri Koruma Danışmanlığı Yönetim Kurulu Başkanı, çocuklarının karnesini sosyal medya hesaplarından paylaşan velileri, karnelerde yer alan TC Kimlik numaraları ve okul numaraları üzerinden uyardı.

Çocuklar İçin Güvenlik Tehlikesi Oluşturuyor

2020-2021 yılı ara tatili başlarken velilere oldukça manidar bir uyarı yapıldı. Çocuklarının güvenliğini tehlikeye atmamaları konusunda uyarılan velilere karne paylaşımı üzerinden yapılan uyarıda, sosyal medyadan karne sevincinin paylaşılmasının yol açabileceği tehlikelere dikkat çekildi. Konuyla ilgili açıklama yapan DPS Kişisel Verileri Koruma Danışmanlığı Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Karcıoğlu, kimse farkında olmasa da çocuklarında bir kişisel verisi olduğunu belirterek çocukların adı, soyadı, TC Kimlik numarası, okul numarası, notları ve sınıfının hepsinin birer kişisel veri olduğunu belirtti. Bu sebeple sosyal mecralarda bu verilerin herkese açık şekilde paylaşılmasının oldukça tehlikeli olduğunu belirten Karcıoğlu, çocukların kişisel verilerine saygı duyulması ve korunması gerektiğini vurguladı.

Velilere Kritik Uyarı

Velilerin bu konuda daha hassas ve dikkatli olması gerektiğini belirten Karcıoğlu, sosyal medyada birçok hesabın kamuya açık olduğunu ve bunun oldukça tehlike içerdiğini paylaşılan fotoğrafların kötü niyetli insanlar tarafından depolanabileceğini çocuklarınızın fotoğraflarına kötü amaçlı kişilerin erişebileceğini belirtti. Velilerin çocukların özel hayatına saygı duymaları gerektiği konusuna dikkat çeken Karcıoğlu, kişisel verileri korumaya dikkat etsinler dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@