Pazar , Temmuz 22 2018

Yaşamın Öznesi Televizyon Olunca, İnsanlığın Öznesi Mezarlık Oldu


Hiç dikkatinizi çekti mi bilmem ama insanlar, parlak ekranların karanlık dünyasına mahkum olunca insanlığın rotası da mezarlık oldu. 

Dizilerle, yarışma programlarıyla, sinema filmleriyle, hatta reklamlarla tüketime özendirilerek beyni uyuşturulan insanların, beyin ölümü gerçekleştiğinden dolayı hiçbir fikir üretemiyoruz. 

Ekranların cof coflu ama karanlık dünyasıyla büyüyen çocuklarımızın aydınlık bir geleceğe sahip olmasını istiyoruz ama ekranlar ile maddiyata kitlenen hayatlar, manevi açıdan aç kalınca çocuklarımız, nasıl aydınlık bir geleceğe sahip olacak? 

Çocuklarımızın yaşamına tıpkı ekranlar gibi gün ışığı sızmadığının ve çocuklarımızın geleceğine hakim olan karanlığın bu sayede kendisini sakladığının farkında mıyız?  

İnsan, televizyon karşısında geçirdiği zamanın üçte birini kitap okumaya, güncel olayları takip etmeye, tarihini öğrenmeye ve çocuklarına ayırsa bugün kan kokan dünya, eminim ki gül kokardı. Ekran karşısında geçirdiğimiz her dakika ile sadece kendimizden değil, çocuklarımızdan ve onların geleceğinden çalıyoruz. 

Hadi bizim yaşam denizinde yüzen gemimiz batmış da çocuklarımızın yaşam denizinde yol aldığı geminin batması için niye çabalıyoruz. Batmaz demeyin. Çünkü çocuklarımızın yaşam denizinde yüzdüğü gemi, ekranlardaki çatlaklardan su alıyor. Ve bizler, o çatlakları onarmazsak çocuklarımızın yaşam denizinde yol aldığı gemi de tıpkı bizim gemimiz gibi bir gün batacak. Tabii bizim umurumuzda mı? Bu da ayrı bir mevzu. 

Bizler, bugün teknolojiye ayak uyduracağız diye geçmişteki tüm değerlerimizi teker teker tırpanlıyoruz. Oysa insanın, sığınacağı en güvenli liman geçmişteki doğrularıdır. Onlar, yaşam gemimizin ne halde olduğunun göstergesidir. 

Ve bugün kadınların tecavüze uğradığı, çocukların katledildiği, ahlaksız insanların cirit attığı dünyamızda sığınacak güvenli limanlarımızı dahi ekranlara feda ettik. 

İnsanlara ne olduysa içindeki çocukla yaşamak yerine ekranların büyülü dünyasındaki gibi yaşama çalışmasından sonra oldu. 

Ve içimizdeki çocuk, sanal aleminde, ekranlarında insanlığı katlettiğinin farkında olduğu için hala eski günlerdeki tertemiz akan yaşam ırmaklarının kenarında bizi bekliyor. Ama biz, ondan çok uzağız. 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir