TESK Genel Başkanı Palandöken: Sosyal güvenlik düzenlemelerinde esnaf unutulmamalı

Palandöken, tarafından yapılan yazılı açıklamada, sıkıntılı zamanlar geçiren esnaflara yönelik özellikle sosyal güvenlik primlerinde yeniden bir yapılandırma imkanı tanınmasını talep ederek, yeni yapılan düzenlemelerde esnaf kesiminin unutulmaması gerektiğini aktardı.

"Sosyal güvenlik düzenlemelerinde esnaf unutulmamalı." şeklinde konuşan Palandöken, 4 Ekim 2000 tarihinden önce oda ve vergi kaydı olan fakat Bağ-Kur kaydı olmayan esnafa yönelik tek defaya mahsus olmak üzere geriye dönük borçlanma hakkı verilmesini talep ederek açıklamalarda bulundu.

‘ESNAFIMIZ ANCAK BÖYLELİKLE RAHAT BİR NEFES ALIRKEN, DEVLETİMİZ DE BİRİKEN BORÇLARI TAHSİL EDEBİLECEKTİR’

Palandöken, temel girdi maliyetlerinde yaşanan artışla kazancı gerileyen esnaf ve sanatkarların borç yapılandırmalarının da bozulduğunu ifade ederek, yaptığı açıklamasında, "Geçen yıl 1234 lira olan Bağ-Kur primi bu yıl 1601 liraya yükseldi. Gelen zamlarla beraber esnafımızın kazancı giderleri kadar artmadı. Esnafın kazancının büyük bir bölümünü elektrik, doğal gaz ve akaryakıt masraflarına ayırması, vergi ve prim borcu ödemelerini zorlaştırdı. Bu da yapılandırmaların bozulmasına neden oldu. Yeniden etkin bir yapılandırmayla taksit sayısı artırılarak ilk taksit en az 6 ay sonrasından başlamalı. Esnafımız ancak böylelikle rahat bir nefes alırken, devletimiz de biriken borçları tahsil edebilecektir." ifadelerini kullandı.

- Canlı Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/10222720/tesk-genel-baskani-palandoken-sosyal-guvenlik-duzenlemelerinde-esnaf-unutulmamali