Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Taleplerimizde ilerleme gördüğümüzde süreç ilerleyecektir

TÜRKİYE’NİN VETOSU FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN TUTUMUNA BAĞLI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yaptığı açıklamalarını İspanyol El Pais gazetesine verdiği demeçte anlatarak, 29-30 Haziran'da Madrid'de gerçekleştirilecek olan NATO zirvesinden önce İsveç ve Finlandiya’nın ilerleme kaydedilip kaydedilemeyeceğinin ve Finlandiya ve İsveç'in Türkiye'nin taleplerine ne şekilde yanıt vereceğine bağlı olduğunu belirterek, Türkiye’nin talep ve isteklerinin gerçekleşmeme durumunda İsveç ve Finlandiya’ya tekrardan veto verebileceklerini vurgulamış oldu.

‘NATO BİR TURİZM YA DA EKONOMİ İTTİFAKI DEĞİL; BİR GÜVENLİK İTTİFAKIDIR’

Kalın, ayrıca yaptığı açıklamasında, "Süreç İsveç ve Finlandiya'nın ne yapacağına bağlı. Taleplerimizde ilerleme gördüğümüzde süreç ilerleyecektir. NATO bir turizm ya da ekonomi ittifakı değil; bir güvenlik ittifakıdır, yani tüm üyelerine eşit ve adil bir şekilde güvenliği sağlamalıdır" ifadelerini kullandı.

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE DÖRTLÜ GÖRÜŞME YAPILACAK

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bu hafta Washington'a gerçekleştirdiği ziyarette, İsveç ve Finlandiya konusunu tekrar görüşmek üzere önümüzdeki günlerde Finlandiya, İsveç ve Türkiye'den üst düzey yetkililer ile birlikte Brüksel'de bir araya geleceklerini ifade etmişti.

 

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/10486093/cumhurbaskanligi-sozcusu-kalin-taleplerimizde-ilerleme-gordugumuzde-surec-ilerleyecektir