Zülfü Livaneli: Rusya’da Nazım Hikmet’e ve eserlerine gösterilen ilgi beni çok mutlu ediyor

Moskova’da Türk şairi Nâzım Hikmet’in vefatının 59. Yıldönümü sebebiyle “Nâzım Hikmet’in Eserlerinde Hümanizm ve Enternasyonalizm” isimli İkinci Uluslararası Bilimsel ve Uygulamalı Gençlik Konferansı düzenlendi.

‘TÜRK VE RUS KÜLTÜRLERİ KAYNAŞTIRMANIN, GELECEK NESİLLER ADINA HOŞ BİR FAALİYET OLDUĞUNA İNANIYORUM’

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Ali Galip Savaşır, Türk ve Rus kültürünün bir biri ile kaynaşmasında hoşnut olduğunu belirterek, “Bu yıl, Türkoloji gençlik konferansının ikincisini yapıyoruz. Geçen sene ilk defa olduğu için biraz acemiydik. Bu yılki etkinliğimiz çok daha düzenli ve daha geniş katılımlı gerçekleşti. St. Petersburg, Kazan, Rostov, Lugansk ve diğer şehirlerden gelip yarışmaya katılan öğrenciler var. Bunu görmek beni çok mutlu etti. Konferanstan çok umutluyum. Nazım Hikmet’i gençlere tanıtmak, kültür olarak da Türk ve Rus kültürleri kaynaştırmanın, gelecek nesiller adına hoş bir faaliyet olduğuna inanıyorum. Vakfımızın Gençlik Komitesi üyelerimiz bu sabah Nazım Hikmet fonlu tişörtlerini giyip mezarlığa ziyaret gerçekleştirdi. Hava yağışlı olmasına rağmen güzel bir anma oldu. Zülfü Livaneli’nin dediği gibi, Nazım’ın fırtınalı yaşamına uygun bir anma oldu.” ifadelerini kullandı.

‘RUSYA’DAKİ KÜLTÜR ENSTİTÜLERİ ÇOK HOŞUMA GİDİYOR’

Etkinlikte yer alan Zülfü Livaneli ise konuya ilişkin, “Moskova’da Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümünde her sene anma toplantıları yapılıyor. Her zaman da geliyoruz. Bu sefer maalesef bir kaza sonucu ayağım kırıldı ama yine de geldim. Mezarlıktaki anma programının ardından Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü’ne geldik. Burada Türkologların ve diğer bilim insanlar konuşma yaptı. Etkinliğe katılan öğrenci sayısının oldukça fazla olması da beni ayrıca mutlu etti. Rusya’da yapılan bu tarz etkinlikler ve Nazım Hikmet’e ve eserlerine gösterilen ilgi beni çok mutlu ediyor. Rusya’daki kültür enstitüleri çok hoşuma gidiyor. Daha önce yazarlar birliğine ve farklı kültür enstitülerine gider gelirdik. Rusya’da kültür çalışmalarına verilen değerin ne kadar üstte, ne kadar el üstünde taşındığını her gördüğümde bir kere daha mutlu oluyorum” şeklinde konuştu.

 

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/10488799/zulfu-livaneli-rusyada-nazim-hikmete-ve-eserlerine-gosterilen-ilgi-beni-cok-mutlu-ediyor