Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Hayatımızı Kur'an'a göre tanzim edeceğiz

Erbaş, İzmit ilçesinde Gölkent Erkek Yatılı Hafızlık Kur'an Kursu’nun açılış etkinliğinde yaptığı konuşmasında, Kur'an'ın öğrenileceği ve öğretileceği kursların açılmasının en hayırlı merasimlerden olduğunu belirtti.

'HAYATIMIZI KUR'AN'A GÖRE TANZİM EDECEĞİZ'

Erbaş, yaptığı konuşmasında, "Neslimiz için çalışmalıyız. 'Elde sensin, dilde sen, gönüldesin baştasın, Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın.' diyor ya Arif Nihat Asya. Fatih ruhlu gençler, nesiller yetiştirmek için bu emekleri veriyoruz. Cenabıhaktan niyazımız; emeklerimizi boşa çıkarmasın inşallah. Biliyoruz ki Kur'an yaşandığı sürece bu millet ayakta kalacak. Kur'an-ı Kerim'in ilk ayetinin 'Oku, yaratan Rabbinin adıyla oku.' şeklinde inmiş olması; gözümüzü Kur'an'ı bol bol okumaya, onu düşünmeye, anlamaya çevirmemizi istiyor. Kur'an-ı Kerim'i hem öğreneceğiz hem ezberleyeceğiz, sonra düşüneceğiz ve hayatımızı Kur'an'a göre tanzim edeceğiz." ifadelerini kullandı.

'İMKANLARI FIRSATA, HAYRA DÖNÜŞTÜRELİM'

Erbaş, Kuran kursu kayıtlarına ilişkin, "Ortaokulu bitirmeden, yani 14-15 yaşını bitirmeden de bu yatılı Kur'an kurslarına kayıt yapamıyorduk. Bu engeller kalktı. Şükretmemiz lazım. Şükrümüzü çalışmakla göstereceğiz. Daha fazla yapmakla daha fazla sahip çıkmakla bu fırsatları iyi değerlendirmezsek 'Nankörlük ederseniz, azabım şiddetli olur.' uyarısıyla karşı karşıya kalırız. Allah, bu fırsatları, imkanları elimizden alır. Bu imkanları fırsata, hayra dönüştürelim. Daha fazla sahip çıkalım. Gevşemeyelim. Uyanık olalım, elimizdeki imkanları iyi değerlendirelim." şeklinde konuştu.

 

- Canlı Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/10489816/diyanet-isleri-baskani-erbas-hayatimizi-kurana-gore-tanzim-edecegiz