Eski Günler ve Kışın Soba Keyfi

Şener Koştu
Şener Koştu

Eskiden evlerde televizyon yoktu. Bilgisayar ve internet yoktu. Her eve gazete girmezdi. İnsanların yaşamlarına teknoloji hükmetmiyordu. İnsanlar arasındaki ilişkilerde samimiyet ve güven vardı. Şimdi hayal bile edilemeyecek o güzel günlerde insanlar o kadar neşeliydi ki keyifleri hiç kaçmazdı.

Kışın o soğuk ve ayaz günlerinde kuzine soba başında yapılan sıcak sohbetler insanın içini ısıtırdı. Şimdiki gençlik kuzine sobanın demir maşasının üstünde kızarmış olan ekmeklerin, kuzinesinde pişen patateslerin lezzetini bilmez. Eskiden kahvaltılarda sucuklu yumurta kokusu yerine insanın içine huzur veren kızarmış ekmek kokusu vardı. Yani ekmek bile eskiden bir başkaydı ve huzurlu sofralarda yenirdi.

Günümüzde kümesten bir kez bile tavuk yumurtası almamış olan bir gençlik var. Kuzine sobanın üstünde kızarmış ekmek kokusunu bir kez bile almamış bir gençlik. Hamburger keyfiyle yetişen günümüzdeki gençliğin içinde sadece kanaat değil, huzurda yoktur.

Kuzine sobanın üstüne dizilen portakal kabuklarının odayı kaplayan ve insanın ruhunu sarıp sarmalayan kokusunun yerini günümüzde hangi oda spreyinin kokusu alabilir?

Eskiden küçük bir mahalle bakkalından alışveriş yaparken yapılan sohbetlerin keyfini bugün en lüks AVM’lerde bulmak imkansız.

Sobanın üstünde kestane közlenirken yapılan sıcak sohbetlerde insanların gözlerinin içi gülerdi. O sıcak sohbetlerde anlatılan anıların ve hikayelerin yerini şimdilerde birçoğunu arızalı beyinlerin ürettiği diziler ve filmler aldı. Öyle ki bu diziler ve filmler, aile birliğini ve aile olmayı tehdit eder hale geldi.

Eskiden domates, salatalık, biber, ekmek mis gibi kokardı. İnsanların sadece bedenini değil, ruhunu da beslerdi.

Eskinin cahil (!) insanları mutluluğun resmini çizerken, günümüzün bilgili (!) insanları ise mutsuzluğun resmini çizmektedir. Eskinin cahil (!) insanları belki tökezlerdi, ama asla yere düşmezdi. Şimdinin bilgili (!) insanları ise sadece kendilerini değil, insanlığı da yere düşürdüler. Bunun bedelini de içlerindeki huzursuzlukla ve mutsuz yaşamlarla ödüyorlar.     

- Canlı Haber, Şener Koştu tarafından kaleme alındı
https://www.canlihaber.com/makale/11064104/sener-kostu/eski-gunler-ve-kisin-soba-keyfi