Bakan Kirişçi: Marmaris yangını tamamen kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları sürecek

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris'te yaşanan orman yangına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Marmaris'teki orman yangını tamamen kontrol altına alındı, soğutma çalışması gün boyu sürecek" ifadelerini kullanan Kirişçi, "En büyük tesellimiz can kaybının olmaması" şeklinde konuştu. Türkiye'de son zamanlarda çıkan 100 orman yangınından 88'inin insan hatası sebebiyle olduğunu ifade eden Kirişçi, "Bu dikkatsizlik, tedbirsizlik ve kasti olabilir. Tüm milletimize sesleniyorum. Lütfen çok dikkatli olalım" dedi. Kirişçi öte yandan söndürülen alanların soğutulma işlemine tabii tutulduğunu belirterek, "Geçtiğimiz yıla göre helikopter, uçak ve İHA sayımız, hiç kimsenin tahayyül edemediği şekilde artırılmıştır" ifadelerini kullandı.

'DÜNYA STANDARTLARININ ÜZERİNDE BİR HIZLA MÜDAHALE EDİLDİ'

İçişleri Bakanı Soylu ise yaptığı konuşmasında, "Zamanında müdahale edilmese çok riskli bir yangındı. Dünya standartlarının üzerinde bir hızla müdahale edildi" ifadelerini kullandı. Artık sivillerin yangın alanına alınmayacağını vurgulayan Soylu, "Çalışmaları profesyonel ekip yürüttü" dedi. Ayrıca Soylu, muhalefete eleştirilerde bulunarak, " Üç koyun gütmekten aciz insanlar bugün Türkiye'de siyasi muhalefeti kıymetsiz hale getirmişlerdir. Türkiye'de muhalefet böyle mi yapılmalı. Siyaset çok kıymetli bir şeydir ama niteliksiz adamların elinde siyaset çok kıymetsiz bir hale dönmektedir. Kar yağar, yağmur yağar, deprem olur; beyefendiler başka yerlerde ve tatildeler." ifadelerini kullandı.

- Canlı Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/11222270/bakan-kirisci-marmaris-yangini-tamamen-kontrol-altina-alindi-sogutma-calismalari-surecek