BAKTAD Başkanı Yıldırım: 3 günde 5 bin ton baklava üretimi ve tüketimi olacağını öngörüyoruz

'FİYATLARDAN DOLAYI BİR MİKTAR DÜŞÜŞ OLSA BİLE, SİPARİŞLERİMİZİN YOĞUNLUĞU GEÇEN BAYRAMI ARATMIYOR'

Hazırlıkların devam ettiğini ifade eden Yıldırım, "Geçtiğimiz Kurban Bayramı'nda pandemi vardı, şu an bunu atlatmış durumdayız. Bu bayram ise kısmen fiyatlardan dolayı bir miktar düşüş olsa bile, siparişlerimizin yoğunluğu geçen bayramı aratmıyor. Bu bayram da en fazla tercih edilen ürünler, klasik fıstıklı baklava, şöbiyet, havuç dilimi, son zamanlarda satışta yükseliş gösteren soğuk baklava, midye baklava ve bizim ballı baklavamız. Türkiye genelinde günlük baklava tüketiminde pandemi süresince biraz düşüş olsa da sonrasında normale döndük. Yaptığımız hesaplamalara göre, Türkiye'de günlük bin 450 ton baklava tüketimi var, bu bayrama baktığımızda ise arife günü, birinci gün ve ikinci gün olmak üzere bu 3 günde 5 bin ton baklava üretimi ve tüketimi olacağını öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

FİYATLAR ARTTI

Baklava fiyatları hakkında da konuşan Yıldırım 280 TL’ye kadar çıktığını söyledi. Fiyatlardaki artışın sebebinin maliyetteki artış olduğunu belirten Yıldırım, "Stokçuluktan dolayı fıstık fiyatları aşırı yükselmişti. 20 gün içinde 240 TL olan fıstığı 440 TL'ye çıkardılar, devamında daha da yükselecekti, 500-600 TL'den bahsediliyordu, biz de açıklama yapmak zorunda kaldık" şeklinde konuştu.

- Canlı Haber, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/11340290/baktad-baskani-yildirim-3-gunde-5-bin-ton-baklava-uretimi-ve-tuketimi-olacagini-ongoruyoruz