Bakan Akar: Milyonlarca ton tahıl Ukrayna limanlarında bekliyor, bazı gelişmeler olmasını bekliyoruz

‘ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BU KONUDA BAZI GELİŞMELER OLMASINI BEKLİYORUZ’

Akar, Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşta Türkiye’nin taraflarla temaslarına devam ettiğini belirterek 'kolaylaştırıcı' rolünün gereklerini yerine getirmeyi sürdürdüklerini ifade eden Akar, Ukrayna limanlarında kalan tahıl dolu gemilerin dünya ticaretine dağıtılmasına ilişkin açıklamalarda bulunarak, "Milyonlarca ton tahıl Ukrayna limanlarında bekliyor. Hem Rusya hem Ukrayna hem de BM temsilcisi ile görüşüyoruz. Dörtlü görüşmelerle oradaki milyonlarca ton tahılın ve diğer gıda malzemelerinin uygun şekilde planlanan adreslerine gitmeleri için elimizden gelen katkıyı sağlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu konuda bazı gelişmeler olmasını bekliyoruz." değerlendirmelerde bulundu.

‘ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE O KONUYU DA EMNİYETLİ ŞEKİLDE ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

İnsani yardım ile birlikte tahliye görevi için gittiği Ukrayna’da hava sahasının kapatılması sebebiyle mahsur kalan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait iki nakliye uçağına ilişkin de konuşma yapan Akar, "Taraflarla yoğun görüşme trafiğimiz var. Önümüzdeki günlerde o konuyu da emniyetli şekilde çözmek için çalışıyoruz." açıklamasında bulundu.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/11340998/bakan-akar-milyonlarca-ton-tahil-ukrayna-limanlarinda-bekliyor-bazi-gelismeler-olmasini-bekliyoruz