Dikkat! Avrupa’yı kavuran sıcak hava dalgası Türkiye’ye geliyor

Bir süredir Avrupa’yı etkisi altına alan ve can kayıplarına sebep olan sıcak hava dalgası Türkiye’ye geliyor. Kavurucu sıcaklıklar sebebiyle İngiltere’de ilk defa kırmızı alarm verildi ve acil durum ilan edildi. Avrupa’da şimdiye kadar kavurucu sıcaklıklardan dolayı açıklanan ölü sayısı 1000’in üzerinde. Uzmanlar ise Avrupa’yı kavuran sıcak hava dalgasının Türkiye’ye yaklaştığını söylüyor. Vatandaşlar beklenilen yoğun sıcaklıklara karşı tedbirli olunmaları konusunda uyarılırken konuyla ilgili uyarılar peş peşe geliyor. İşte detaylar…

Avrupa’yı Etkisi Altına Alan Sıcak Hava Dalgası

Yoğun sıcak hava dalgası bir süredir Avrupa’yı etkisi altına aldı. İngiltere’de ilk kez yüksek sıcaklıklar sebebiyle kırmızı alarm verildi ve ulusal acil durum ilan edildi. Fransa’da ise 15 bölgede kırmızı, 51 bölgede turuncu alarma geçildi. Belçika ve Almanya’da da rekor sıcaklıklar beklendiği bildirildi. Avrupa’da kavurucu sıcaklıklar sebebiyle şimdiye kadar açıklanan ölü sayısı ise bini aştı.

Hava Durumu

Türkiye’ye Yaklaşıyor

Avrupa’da can kayıplarına sebep olan kavurucu sıcak hava dalgasının Türkiye’ye yaklaştığını belirten uzmanlar, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Avrupa’yı etkisi altına alan ve can kayıplarına sebep olan sıcak hava dalgasının yarın Almanya’ya ulaşması bekleniyor. Öte yandan Türkiye’ye yaklaştığı bildirilen sıcak hava dalgası ile ilgili konuşan Habertürk Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, ‘Türkiye’de bu hafta gündemimiz sıcak hava dalgası olabilir. Avrupa’da etkili olurken onu yakından takip ettiğimiz sadece İspanya’da 360 insanın yaşamına mal olan sıcak hava dalgası bize yaklaşıyor. Bu hafta Perşembe gününden itibaren son zamanların en sıcak, en güneş altından uzaklaşmamız gereken döneme giriyoruz.’ ifadelerini kullandı.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/11372278/dikkat-avrupayi-kavuran-sicak-hava-dalgasi-turkiyeye-geliyor