Beşar Esad ile görüşülecek mi? Bakan Çavuşoğlu açıkladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Esad arasında temas olmadığını ancak kendisinin Suriye Dışişleri Bakanı'na "muhalefetle temas için yardımcı olabileceğini söylediğini" aktardı.


Bakan Çavuşoğlu, Suriye'deki iç savaşa dair de önemli mesajlar verdi. Çavuşoğlu, istihbarat seviyesinde görüşmelerin sürdüğü Suriye rejimi ile doğrudan temas kurulacağı iddiasını yalanladı. Uzun zamandır Rus yetkililerin 'Sizi rejimle görüştürelim' dediklerini aktaran Çavuşoğlu, ''Cumhurbaşkanımız da istihbaratların görüşmelerinin faydalı olacağını söylemişti. Daha sonra kesinti oldu, şimdi tekrar başladı'' diye konuştu. 

SİYASİ UZLAŞI'

Yanlızca Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Miktad ile Belgrad'da düzenlenen Bağlantısızlar Toplantısı'nda kısa bir sohbet ettiklerini söyleyen Çavuloğlu, ''Bu ülkenin tek çıkar yolunun siyasi uzlaşı olduğu ve teröristlerden temizlenmesi gerektiğini söylüyoruz. Rejimle muhalefetin arasında bir barışın olması gerektiğin Türkiye olarak söyledik'' açıklamasında bulundu. 

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİ

Konuya ilişkin haberler; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Soçi'de Rus mevkidaşı Putin ile bir araya gelmesinin ardından çıkmaya başladı.

5 Ağustos'ta gerçekleşen görüşmenin ardından liderler, Suriye'de tüm terör örgütlerine karşı mücadelede dayanışma ve eş güdüm içinde hareket etme kararlılıklarını teyit ettikleri vurgulamıştı.

Ayrıca Suriye'deki son gelişmeler üzerinde durulan görüşmede Erdoğan ve Putin, ülkede kalıcı çözüme ulaşılması için siyasi sürecin ilerletilmesine atfettikleri öneminin altını çizmişti.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/11627831/besar-esad-ile-gorusulecek-mi-bakan-cavusoglu-acikladi