TBMM Başkanı Çiçek: İddialardan Çekindiğimiz Bir Yan Yok

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Arnavutluk ziyareti kapsamında, ana muhalefet Demokratik Parti (DP) Genel Başkanı Lulzim Başa ile bir araya geldi.

Tiran'daki International Hotel'de yapılan görüşme, basına kapalı gerçekleştirildi.

Çiçek daha sonra, ülkenin batısındaki Dıraç (Durres) şehrine geçerek, Dıraç Belediye Başkanı Vangjush Dako'nun, onuruna verdiği yemeğe katıldı. Çiçek, Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen ancak komünizm zamanında yıkılan ve sonraki dönemde Türk iş adamlarınca yeniden inşa edilen Fatih Camisi'nde incelemelerde bulundu.

Burada, gazetecilere açıklamada bulunan Çiçek, Makedonya ve Arnavutluk'u kapsayan resmi temaslarını değerlendirdi.

Makedonya ve Arnavutluk'un Balkanlardaki iki önemli ülke olduğunu söyleyen Çiçek, bölgenin geçmişte de günümüzde de barış ve istikrar açısından kırılgan olduğunu ifade etti. Çiçek, Türkiye ile bu ülkeler arasından tarihi ve kültürel ilişkilerin bulunduğunu belirterek, siyasi bazdaki ilişkileri de en üst düzeyde tutmaya çalıştıklarını kaydetti.

Ziyaret ettiği her iki ülkede de cumhurbaşkanı, başbakan, meclis başkanı, ana muhalefet partileri yetkilileri ile bir araya geldiklerinin anlatan Çiçek, görüşmelerin son derece faydalı olduğunu kaydetti.

Çiçek, Makedonya ve Arnavutluk ile stratejik ilişkiler kurmakta olduklarını ifade ederek, bu bölgelerde Türk vatandaşlarının önemli yatırımları bulunduğunu, bu açıdan da sadece siyasi ilişkilerin olmasının yeterli olmadığını, ayrıca ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

"İDDİALARDAN ÇEKİNDİĞİMİZ BİR YAN YOK"

Ziyaretleri kapsamında gerçekleştirdiği görüşmelerde üzerinde durduğu dört husus bulunduğunu anlatan Çiçek, şunları kaydetti:

"Bunlardan bir tanesi 2015 yılı yaklaşırken, dünyada Türkiye aleyhine '1915'te soykırım yaptığımız' yalanıyla tüm dünya kandırılmaya çalışılıyor. Bu bağlamda da parlamentolardan karar çıkartabilmek için Ermeni diasporasının yoğun bir çabası var. Bizim bu iddialardan çekindiğimiz bir yan yok. Biz tarihle yüzleşmeye hazırız ama parlamentolar, uluslararası ceza mahkemesi değildir, bir bilim kurulu, tarihçiler kurulu değildir. Bu türlü işler parlamentoların görevi değildir. Parlamentoların görevi barışa, dostluğa, siyasi ilişkilere katkı sağlamak, bugünü ve geleceği inşa etmektir. Bu tür karalamalara parlamentoları da alet edersek, o zaman bundan her ülke zarar görür, her ülke politikasını beğenmediği bir başka ülkenin kendi parlamentosundan karar alır. Bu da doğru olmaz. Bu konuyu muhataplarımızın dikkatine getirmeye çalışıyoruz. Memnuniyetle ifade etmeliyim ki her iki ülke de bu konuda Türkiye ile aynı görüşü paylaşıyor."

İkinci önemli konunun Güneydoğu Avrupa ülkeleri arasında kurulan parlamenter asamblesi olduğunu söyleyen Çiçek, bu asamblenin henüz sabit bir bütçesi, sabit bir merkezi, sekretaryası olmadığını, etkin uluslararası bir kuruluş olması bakımından birçok eksikliği olduğunu ifade etti.

Çiçek, Türkiye'nin bu kuruluşa daimi ev sahipliği yapmak istediğini belirterek, bu kuruluşun sekretaryasının İstanbul'da kurulması ve 5 yıllık bütçesinin de Türkiye tarafından karşılanması ile ilgili olarak bir çaba yürütüldüğünü kaydetti.

Konuya ilişkin önümüzdeki yıl bir karar alınacağını ifade eden Çiçek, hem Makedonya hem de Arnavutluk'un bu konuda Türkiye'nin görüşüne destek verdiğini anlattı.

Temaslarında, üzerinde durduğunu üçüncü önemli hususun ise BM önünde en önemli ihtilaflardan biri olarak duran Kıbrıs sorunu olduğunu söyleyen Çiçek, Rum yönetiminin uzlaşmaz tutumu ve müzakereden kaçan tavrı sebebiyle sorunun çözüme kavuşamadığını ifade etti.

Çiçek, Türkiye olarak adil ve kalıcı bir barış istediklerini belirterek, "Ama bizim bu isteğimize, 2004'teki oylamada Türk tarafı olarak ortaya koyduğumuz iradeye rağmen, Rum tarafı maalesef, bir kısım ülkelerin de haksız desteği ile yine müzakere masasından çekildi. Masadan çekilmekle kalmadı, Doğu Akdeniz'de yeni güvenlik sorunlarına sebebiyet verecek tek yanlı tutumlar içerisine de girdi" dedi.

Çiçek, görüştükleri ülkelerden Kıbrıs konusunu adil bir şekilde değerlendirmelerini, ayrıca mümkün olduğu sürece, Türkiye'nin politikalarına destek vermelerini ve KKTC ile ilişki kurmalarını talep ettiklerini söyledi.

Dördüncü hususun ise Suriye ile Irak'taki savaşlar olduğunu anlatan Çiçek, bu konuların iyi anlatılması ve iyi anlaşılması gerektiğini vurguladı. Çiçek, yaptıkları görüşmelerde, Türkiye’nin bu noktada yaptığı fedakarlıkları, bölgede barış ve huzuru tesis etmek için yürüttüğü çalışmaları anlattıklarını dile getirdi.

Çiçek, Arnavutluk'taki temasları kapsamında son olarak başkent Tiran yakınlarındaki Preza Kalesi ve Camisi'ni ziyaret etti. Çiçek ve beraberindeki heyet, Arnavutluk temaslarını tamamlayarak ülkeden ayrıldı.

TBMM Başkanı Çiçek'e Arnavutluk ziyaretinde, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye-Makedonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin Bürge, AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ve CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü eşlik ediyor.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5192697/tbmm-baskani-cicek-iddialardan-cekindigimiz-bir-yan-yok