İnfaz düzenlemesi ile kaç kişi tahliye olacak? Adalet Bakanı açıkladı

Binlerce kişinin merakla beklediği ‘İnfaz Düzenlemesi’ ile ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, söz konusu infaz düzenlemesinin çok gecikmeden Meclis’e geleceğini belirtti. Düzenleme kapsamının ne olacağını Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin belirleyeceğini aktaran Bakan Gül, teklifin verilmesinin ardından kapsamının da belli olacağını ifade etti.

İnfaz Yasası İle İlgili Bakan Gül’den Önemli Açıklamalar

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, binlerce kişinin merakla beklediği infaz yasası ile ilgili sorulara yanıt verdi. Yasa ile ilgili önemli detaylara değinen Gül, kendilerinin de gözünün kulağının Meclis’te olduğunu yasanın çok gecikmeden Meclis gündemine geleceğini aktardı.

Kapsamını TBMM Belirleyecek

A Haber’e röportaj veren Adalet Bakanı Gül, infaz düzenlemesinin çok gecikmeden Meclis’te olacağını ve kapsamıyla ilgili kararı TBMM’nin belirleyeceğini belirtti. Teklifin verilmesinin ardından kapsamının da belli olacağını belirten Gül, bugün, yarın veya bu hafta Meclis’e göndereceklerini  belirterek şu an da 300 bin tutuklu ve mahkum olduğunu ifade etti.

İnfaz Düzenlemesi Kaç Kişiyi Kapsayacak?

İnfaz düzenlemesi sürecinde çok şeyin söylendiğini belirten Bakan, en doğrusunu Mecliste kanun teklifi verildiğinde, yasalaştığında göreceğiz dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adam öldürme ve cinsel suçlarda net bir tavrı olduğunu söyleyen Gül, bu tür suçların düzenlemeye dahil edilmeyeceğini bu konuda bir hazırlık olduğunu söyledi.

Denetimli Serbestlik Süresi Uzayacak Mı?

Denetimli serbestlik süresinin uzaması konusunun gündemde olduğunu söyleyen Adalet Bakanı, bu yönde çalışmaların devam ettiğini ancak şu an da kaç kişinin tahliye olacağını söylemenin mümkün olmayacağını ifade etti.

MHP İle Görüşmeler Tamamlandı

İnfaz düzenlemesinin bugün Meclis’e gelmesinin sürpriz olmayacağını belirten Bakan Gül, çalışmaların hemen hemen bitmiş olduğunu ve MHP ile görüşmelerin tamamlandığını aktardı.

Ceza İnfaz Kurumlarında Koronavirüs Vakası Var Mı?

Türkiye’de etkisini sürdüren koronavirüs salgını ile ilgili de sorulara yanıt veren Bakan Gül, ceza infaz kurumlarında koronavirüs vakası olmadığını belirtti. Konuyla ilgili çok büyük tedbirler alındığını söyleyen Gül, yeni gelenler veya tutuklananlar olduğunu salgın kapsamında tedbir amacıyla onlar için bir karantina bölgesi belirlendiğini söyledi. Bilim Kurulu tarafından alınan kararlara uymaya çalıştıklarını söyleyen Adalet Bakanı Gül, her türlü titizliğin yapıldığını ve salgınla ilgili cezaevlerinde olumsuz bir vaka olmaması için tüm tedbirin sıkı bir şekilde alınmaya devam edildiğini belirtti.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5193066/infaz-duzenlemesi-ile-kac-kisi-tahliye-olacak-adalet-bakani-acikladi