TRT canlı yayınında korkutan sözler: Türkiye'de şu anda 600-900 bin arasında koronalı var

TRT Haber canlı yayına katılan Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Meltem Özen gündeme getirdiği iddia ile herkesi korkuttu. Özen Türkiye'de koronaya yakalanmış kişi sayısının 1 milyona yaklaştığını öne sürerken şu anda Türkiye'de 600 ile 900 bin arasında vaka olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Türkiye'de şu anda koronavirüs vakasının 27 bin 69’a yükseldiğini duyurdu. Fakat dün akşam TRT Haber'in canlı yayına katılan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Özen Türkiye'deki koronavirüs vakaları ile ilgili ürpertici rakamlar kullandı. Özenin tüyler ürperten iddiasına göre şu anda Türkiye'de bir milyona yakın vaka bulunuyor.

Yaptığımız test vakaların yüzde 15'i ile 20'si arasında

Meltem Özen açıklamasında şu anda test yapılan vakaların toplam vakaların 15'i ile yüzde 20'si arasında olduğunu belirtirken 23 bin vaka olduğunu söylüyor tıbben bakıldığında her bir teşhis vakaya karşın toplumda 10 tespit edilmeyen vaka olduğunu dile getirdi.

Ortalama onla çarpmak gerekiyor

Türkiye'deki vaka sayısının 23 bin olduğunu varsayarsak bunu ortalama 10 ile çarpmak gerektiğini belirten Özen, şu anda Türkiye'nin vaka sayısının 230 bin olduğunu ifade etti. Şu anda bu vakaların yüzde yirmi ile 25'ini tespit ettiklerini ve belki de bunun 30'da olabileceğini belirten Özen, aynı şekilde 230 bin vaka ayısının da en az 3 ya da 4 ile çarpılması gerektiğini bunun da 600 bin ile 900 bin arasında bir rakama tekabül ettiğini dile getirdi.

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5193204/trt-canli-yayininda-korkutan-sozler-turkiyede-su-anda-600-900-bin-arasinda-koronali-var