Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan müjde yeni detay! Doğalgaz kaynağının yeri belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü müjdeleyeceği yeni müjdede detayları açıkladı. Bloomberg’in Karadeniz’de doğalgaz rezervine rastlandığı duyurmasının ardından Tuna-1 ve Trakya’daki Kıyıköy’de olduğu açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkent Organize Sanayi Bölgesi’ndeki ‘Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası’nın açılışında Cuma günü verecekleri müjdede Türkiye’de Karadeniz bölgesinde doğalgaz rezervine rastlanıldığı duyurulmuştu.

Tuna-1 ve Trakya Kıyıköy’de Önemli Doğalgaz Kaynağı Keşfedildi

Türkiye bir süredir sondaj çalışmalarının yaptığı Tuna Nehri çıkışındaki Tuna-1 ve Trakya Kıyıköy bölgesinde doğalgaz rezervine rastlanıldığını açıklandı. Konuyla ilgili uzmanların aktarmış olduğu bilgide ise 15 Temmuz tarihinden bu yana Karadeniz açıklarında bulunan Tuna-1 bölgesinde sondaj faaliyetinin sürdürüldüğünü bildirdi.

Tuna nehri-1 uzmanların nitelemesine göre Tuna-1 nehrinde uygun nitelikte doğalgaza rastlanırken Trakya’da –ki Kırklareli’nin Kıyıköy bölgesinin açıklarında başka bir rezerve rastlanıldığı açıklandı.

Fatih- Sondaj Gemisi Tuna-1 Sahasına Doğru Hareket Ederek Sondaja Başlamıştı

Türkiye çok uzun yıllar Karadeniz’de hidrokarbon arayışını sürdürmüş, bir süre önce ise Trabzon limanında bulunan Fatih-1 sondaj gemisi Tuna-1 sahasına hareket ederek sondaja başlamıştı. Yetkililer ise bu konuda yapmış olduğu açıklamada ise bulunan doğalgazın sevindirici boyutta olduğunun da kaydına geçirdi.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5194529/cumhurbaskani-erdogandan-mujde-yeni-detay-dogalgaz-kaynaginin-yeri-belli-oldu