Milyonlarca kişi yapay zeka yüzünden işinden olabilir

Danışmanlık şirketi Pricewaterhouse Coopers yapay zeka üzerine yaptığı araştırmasını kısa süre önce yayınladı. Araştırmanın sonuçları milyonlarca çalışan için oldukça korkutucu. Dünya genelinde yapay zeka ve robot teknolojisi hızla gelişirken, 120 milyona yakın çalışan bu durumdan olumsuz etkilenecek. Raporda yer alan tahminlere göre özellikle finans sektörü, bankacılık, ofis fabrika çalışanları iş kaybı ile karşı karşıya kalacak. Raporda bu sektörde çalışan kişilerin kariyerlerini yeniden şekillendirmek zorunda kalabilecekleri ifade edildi.

Milyonlarca çalışanın işini tehdit ediyor

Yapay zekanın getireceği yeni gelişmelere dünyada birçok ülke henüz hazır değil. Yapay zekanın devreye girmesinin ardından Çin’de 50 milyondan fazla işçinin çalıştıkları sektörde yeni bir eğitimden geçmelerinin gerekeceği konuşuluyor. Piyasada hayatta kalabilmek için ABD'de ise en az 11.5 milyon kişi yeni beceriler elde edebilmek için kendini geliştirmeli.  Yapay zekanın getireceği değişiklikler nedeniyle başka ülkelerde de milyonlarca işçinin benzer eğitimlere ihtiyaç duyabileceği raporla beraber gün yüzüne çıktı.

Robotlar bazı iş kollarında avantajlı

Yapılan araştırmaya göre, bazı iş kollarında işçilerin robotlardan sonra yeni beceriler elde etmek için çalışmalara gerektiği ortaya çıktı. Hatta bazı iş kollarında işçilerin eğitim alması bile yeterli gelmeyebilir çünkü robotlar bu alanda daha avantajlı görülüyor. Dünyanın en büyük perakende satış sitelerinden biri olan Amazon, depolarında şimdiden binlerce küçük robottan faydalanmaya başladı bile. Amazon tarafından kullanılan robotlar kullanıcıların istediği siparişleri bulmak, seçmek ve paketlemek için sadece 15 dakika harcıyor. İnsanların ise bu işi yerine getirmek için yaklaşık 75 dakikaya ihtiyacı var.

- Canlı Haber, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5195037/milyonlarca-kisi-yapay-zeka-yuzunden-isinden-olabilir