Twitter Kahramanları ve Charlie Hebdo

Sencer GÜLTUNA
Sencer GÜLTUNA

Basılı yayın hayatından, internet üzerinden yayın yapan gazeteciliğe geçiş tartışmasız mantıklı bir hamleydi. Yalnız gelişen sosyal hayatın, herkesin kendi haberini yapabilmesine yol açtı.

Kendi haberini yapabilen ünlüler veya halktan insanlar, bilgi kirliliğine veya yozlaşmış bilgilerin aktarımına yol açmaktadırlar. Hatta işin içinden çıkılmaz konularda, yanlış anlaşılma ve gaza getirmeye yol açabiliyor.

Ünlü olanların twitter hesabından attığı tweetler gündeme düşüyor, takip edenleri için günlerce konu olarak kalıyor. Gündemde değerlendirilmesi gereken o kadar konu varken, ünlülerin ego tatmini ve kullanıcı kazanma yöntemlerinden dolayı gündemi gereksiz yere meşgul ediyoruz. Evet, ünlü olmayan insanlar kadar gereksiz tweet atma özgürlükleri vardır. Ama ünlüler topluma yön veren insanlar olduğu için daha dikkatli ve verimli olabilecek bilgiler paylaşması gerekmez mi?

Haber sitelerinin reklam kazançları artması için tercih ettiği magazin, çıplak kadın, ünlülerin gizli hayatı gibi haberler artık insanları hayattan soğutacak seviyeye getirdi. Çoğu haber sitelerinin galeri köşelerinde neredeyse porno yayını yapılacak!..

Özel hayatın otosansüre uğramadığı sosyal kahramanlarda, yediği yemekten seviştiği kadınların fotoğraflarına kadar her şey topluma mal oluyor. Belki seven insanlar için bu göze batacak seviyede gözükmeyebilir ama ileride toplumun çöken ahlakında etkisi olduklarını gördüklerinde umarım pişman olurlar.

Çırılçıplak soyunup mahremini çiçekle örten fotoğraflardan, kedicik fotoğraflarından, ödül verenlere küfür eden sanatçılardan sıkıldık. Size sanatçı diyebilmek için, sanatçı tarifini düzgün tarif etmemiz gerekmektedir.

Diğer ülkelerde de sanatçıların durumu bizden farklı değildir. Yalnız sosyal medya araçlarını düzgün kullanabildiğimiz de, diğer ülkelerin bilgilerini saniyesinde elde edebiliriz. Bilgi, toplumun yararına olacak her türlü bilime dayatılmış düşünme yöntemiyle ortaya çıkmış fikirdir. Bilgi denince aklımıza, iki gramlık bez parçasıyla kıyafet giydiğini iddia edenin kopan sütyeninin kopçası değildir.

Yine olmasın demiyorum. Belki birilerinin hoşuna gidiyor olabilir. Yalnız göze soka soka sürekli gündem haline getirmeyin.

Sosyal medyanın önemi kaybolduğunda, yarattığı kahramanlarında kaybolacağını unutmamanız gerekir. Zamanında televizyon, radyo, sinema alanlarının geçici oluşturduğu kahramanların hazin sonunu her beraber gördük.

Psikologların ve bilim insanlarının ciddi gündemini meşgul eden sanal dünya, gelecekte karşımıza neler çıkartacak görelim...

****

Fransa'da saldırı.

Peygamber efendimizin karikatürünü çizen dergiye terör saldırısı yapıldı. Peki suçlu olarak tüm müslüman alemi mi gösterilmelidir? Olayın gerçekleştiği dakikadan beri Türkiye dahil, tüm dünyanın gündemini alan konu yeni bir 11 Eylül mü tartışmaları.

Suçlu müslümanların değerini karikatür haline getiren mi? Yoksa onları öldüren mi?

İkisi de suçludur. İkisi de yapmaması gerekenleri yaptılar. Şiddet ve terör sayesinde, dünyada değiştirilmesini gereken düzeni değiştiremezsiniz. Yıllar sonra yine birisi bu girişimi yapacak, yine birisi öldürecektir.

İkisini de kınamaktayım.

Son olarak, evet dünya gündemi budur ama, siz bizim medyamızda dünden beri olan Paris programları kadar, Ermenek programı yapıldığını gördünüz mü? Ölen polisimiz ardından tartışma programı yapıldığını gördünüz mü?

Bizim insanımız ölünce, bu kadar değersiz  olmasın. İstisnalar mutlaka mevcuttur. Doğru anlamak, ilk anladığını anlamak değildir. Üstünde düşünülmesi gereken hassas fikriyattır.

Allah'a emanet olun. 

- Canlı Haber, Sencer GÜLTUNA tarafından kaleme alındı
https://www.canlihaber.com/makale/5196363/sencer-gultuna/twitter-kahramanlari-ve-charlie-hebdo