Entübe hasta ne demek? Entübe edilen hasta iyileşir mi?

Çin Vuhan kentinde başlayan ve tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılmaya devam eden yeni tip koronavirüs salgınının ülkemizde de görülmeye başlamasının ardından birçok konu merak konusu oldu. Herkesi merak ettiği konulardan biri ise entübe hasta. Entübe hastanın anlamı birçok kişi tarafından araştırılmaya başlandı. Koronavirüs vakalarının ardından herkes tarafından merak edilen entübe hasta ne anlama geliyor? Entübe hasta ne demek? Entübe hasta iyileşir mi? İşte detaylar…

Entibasyon Ne Demek?

Entübasyon, solunum veya solunum yolunun güvensizliğinin bozulması  ya da bozulma riskinin oluşması sonucunda hava yolunun korunması, sürekli olarak havalandırma sağlanması, gerektiği takdirde ilaç verilmesi amacıyla, suni solunuma geçmek için laringoskopi ya da özel aparatlar yardımı sayesinde solunum yoluna ağız veya burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemine denir. Entübasyonun kısaca anlamı, çoğunlukla solunum yetmezliği yaşayan hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna kadar ulaşan bir boru takma işlemidir.

Entübe Edilen Hasta İyileşir Mi?

Koronavirüs salgını sonrasında akıllarda merak edilen birçok soru işareti oluşmaya başlarken bunlardan biri de entübe edilen hastanın iyileşip iyileşmediği konusu oldu. Birçok ameliyatta ameliyatın yapılabilmesi için hastanın uyutulması ve hastanın uyutulması için kasları gevşeltici ilaçlar verilmektedir. Ancak bu ilaçların hastanın kendi başına nefes almasını engellemesinden dolayı ameliyat süresince hastanın solunum cihazına bağlanması ve bunun için de entübe edilmesi gerekmektedir. Entübe işlemi gerçekleştirirken hastanın rahatsız olmaması ve refleks göstererek öksürmemesi için de uyuşturucu ilaçlar verilir. Fakat bu uyuşturucu ilaçlar hastalığın sebebine göre devamlı olarak veya kesilerek verilebilmektedir. Hasta ise uyanıkken çevresi ile işaret diliyle veya yazışarak iletişime geçebilir. Hastanın entübe olduğu süre ne kadar uzarsa bu süre içinde ek sorunlar çıkma ihtimali de artabilir. Fakat entübasyon süresinin kısa tutulması bir tercihe bağlı değildir. Bu hastanın durumu ile ilişkilidir. Hekimler entübasyon süresini kısa tutmak için oldukça büyük çaba gösterirler. Suni solunum cihazında 22 günden fazla kalan hastalarda trakeostomi denilen uzun süreli entübasyon yöntemine geçiş yapılabilmektedir.

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5197064/entube-hasta-ne-demek-entube-edilen-hasta-iyilesir-mi