Filistin Uzlaşı Hükümeti İstifa mı Edecek?

Fetih Hareketi'nden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkiliye göre, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Fetih Devrim Konseyi toplantısında, Uzlaşı Hükümeti'nin 24 saat içinde istifasını sunacağını söyledi.

Abbas'ın, Hamas'ın da aralarında olduğu Filistinli gruplarla istişare içinde yeni bir hükümetin kurulması görevini tekrar Rami el-Hamdallah'a vereceği öne sürüldü.

Öte yandan Hamas yetkililerinden Salah el-Berdevil, iddialarla ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Abbas'ın isteği üzerine gelen böyle bir istifa kararı Abbas'ın 'tek adamcılığını' gösteriyor. Bu, Filistin barışının tabutuna bir çivi daha çakmak anlamına gelir ki bu da kabul edilemez. Abbas'ın üzerine düşen, istifa ettirmek değil, ayrılığı bitiren anlaşmaları uygulamada ve görevlerini yerine getirmede hükümete hareket alanı açmaktır" dedi.

Filistin'de, Hamas ve Fetih arasında 7 yıl aradan sonra 23 Nisan 2014'te varılan milli mutabakat çerçevesinde 2 Haziran'da Rami el-Hamdallah başbakanlığında Uzlaşı Hükümeti kurulmuştu.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5197872/filistin-uzlasi-hukumeti-istifa-mi-edecek