Binlerce Suriyeli Türkiye sınırında

Esed güçlerinin saldırıları sonucunda evlerinden ayrılmak zorunda kalan 220 bin Suriyeli Türkiye sınırına dayandı. Son günlerde Esed güçlerinin artan saldırıları sonucunda evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin Türkiye sınırına geldiği ve Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı operasyonlarında terörden arındırılan bölgelere yerleştikleri öğrenildi.

Ateşkes Kararına Rağmen Bombardıman Devam Ediyor

Rusya’nın desteklediği Esed güçleri İdliv’in güneydoğusuna saldırılarını arttırırken 120 bin Suriyelinin saldırılar sonucunda evlerini terk etmek zorunda kaldıkları öğrenildi. Terörden arındırılan bölgelere göç edenler olurken yerleşecek yer bulamayan çok sayıda sivilin sınıra yakın olan yerlerde çadır kurdukları görüldü. İdlib kentinde iç savaş öncesinde yaklaşık 1,5 milyon Suriyeli yaşarken yaşanan iç savaş sonrasında bu sayının 4 milyona yaklaştığı belirlendi.

‘Çocuklarımızı Bombalardan Kaçırdık’

Yaşanan bombardıman sebebiyle Halep’ten ailesiyle beraber göç etmek zorunda kalan Ahmed Bekru, ailesini alarak terörden arındırılan bölge olan Afrin’e göç etti. Atılan füzeler sebebiyle evlerinin yıkıldığını söyleyen Bekru, ‘Çocuklarımıı bombalardan kaçırdık’ dedi. Bir Müslüman olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendiğini söyleyen Bekru, sivil halkın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güvendiğini ve savaşın durmasını istediklerini söyledi. Sivil halkın yaşanan acılardan ve savaştan bıktığını söyleyen Ahmed Bekru, Esed ve Putin’in savaşı durdurmasını istediklerini söyledi.

11 Kişilik Ailesiyle Saldırıdan Kaçtı

Eşi, çocukları ve torunlarından oluşan 11 kişilik ailesiyle saldırı altında olan Maaret El Numan’dan kaçan Mustaf Abu Dahil’de uçaklarla köylerine saldırı düzenlendiğini ve ailesiyle beraber kaçmak zorunda kaldıklarını belirtti. Saldırıların oldukça şiddetli olduğunu ve ölümle burun buruna geldiklerini söyleyen Dahil, binlerce sivilin akın ettiği İdlib’in kuzeyinin güvenli olduğunu fakat durmadan gelen sivil sayısı sebebiyle kalacak yer bulunamadığını söyledi.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5200294/binlerce-suriyeli-turkiye-sinirinda