Canan Karatay'a Takipsizlik Kararı

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği tarafından "hamilelikte diyabet testi yapmak zararlı" dediği gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulunulan Prof. Dr. Canan Karatay hakkında takipsizlik kararı verildi.

Prof. Dr. Canan Karatay için Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği'nin yaptığı suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi.

"Hamilelikte diyabet testi yapmak zararlı" diyen Prof. Dr. Canan Karatay için Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık tarafından başlatılan soruşturma kapsamında meşhur diyetisyen Karatay, geçtiğimiz günlerde savcılığa gelerek ifade verdi. Verdiği ifadede üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen Karatay, Kadıköy'de hususi bir hastanede dahil hastalıkları ve kalp hastalıkları uzmanı olarak vazife yaptığını belirtti. Karatay, sözlerinin devamında katıldığı TV programlarında, aslında gebelik şekeri teşhisinin nihai derece mühim olduğunu vurguladığını ancak gebelik şekeri teşhisinin ana ile bebeğine ziyan vermeden ve her ikisini de bayıltmadan daha yalın bir yöntemle teşhis koyulabileceğini anlatmak istediğini kaydetti.

“UZMANLIK ALANIM”

Karatay, söylediklerinin kendi uzmanlık alanı ile ilişkili olduğunu bu konuda yayınladığı kitapları bulunduğunu kaydederken, kendi görüşlerini kamu sağlığı ve ana-çocuk sağlığını düşünerek yansıttığını, reklam ve maddi kazanç sağlama gibi bir amacının olmadığını ifade etti.

"KORKU VE PANİK YARATMAK AMACIYLA DEĞİL"

Savcılık ise yürüttüğü soruşturma sonunda meşhur Prof. Canan Karatay hakkında takipsizlik kararı verdi. Karara ne sebepten olarak ise, Canan Karatay'ın bu sözleri şikayetçiler tarafından iddia edildiği gibi kamu arasında korku ve panik yaratmak amacıyla söylemediği, şahsi olarak düşüncelerini ifade ettiği, vatandaşların halk hizmetlerinden yaralanma hakkını engellemesi gibi bir eylemi bulunmadığı gösterildi.

HAKARET SUÇU KAPSAMINDA DEĞİL

Savcılık ayrıca derneğin yaptığı şikayeti hakaret suçu kapsamında da yerinde görmedi. Kararda, hakaret suçunun şahsi şikâyete bağlı suçlardan olduğu, müşteki derneğin haysiyet onur ve saygınlığı zedelenen kişiler ismine hakaret suçundan şikayetçi olma yetkisinin bulunmadığı, ayrıca Karatay'ın söylediği iddia edilen sözlerine hakaret suçu oluşmadığı ifade edildi.

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5200904/canan-karataya-takipsizlik-karari