Ukrayna’ya Cenevre Antlaşması Suçlaması

Rusya’yı izole etmek için yapılan tüm çabaların sonuçsuz kalacağını kaydeden Lavrov, Kiev yönetiminin Ukrayna’da yaşanan kriz sonrası ayrılıkçıları istemediğini ve kontrol edemediğini belirtti. 17 Nisan’da yapılan Cenevre görüşmelerinin ihlal edildiğini kaydeden Lavrov, “Ülkedeki derin krizin ortadan kaldırılması için hiçbir şey yapmadılar” dedi.

Kiev yönetiminin ülkede anayasal reformun uygulanması konusunda geç kaldığını belirten Lavrov, “Anayasa reformunun gerektirdiğini konularda konuşmak için neyi beklediler? Sürecin işlemesini niçin bekletiyorlar?” dedi.

Batılı ülkelerin ve Kiev yönetiminin Rusya’ya karşın imkânsız argümanlar ürettiğini de kaydeden Lavrov, Rus yanlılarına silah verdikleri yönündeki iddiaların gülünç olduğunu kaydederek, “Ukrayna’da herkes Rus silahlarına sahiptir” dedi. Lavrov ayrıca Ukrayna’da ABD silahlarının da görüldüğünü kaydetti.

Kiev’de devam eden Maidan Sokak Protestoları hakkında ise Lavrov, Cenevre konferansındaki en önemli şeyin şiddeti önemek olduğunu fakat bunun uygulanmadığını söyledi.

Ukrayna’nın doğusundaki Slavyansk kentindeki kontrol noktasında yapılan saldırının da Cenevre görüşmelerini rayından çıkarmak isteyenlerin yaptığı bir suç olarak nitelendiren Lavrov, ülkede yaşanan krizin bir an önce sonlandırılması ve düzenin kurulması gerektiğini ifade etti.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5205120/ukraynaya-cenevre-antlasmasi-suclamasi