Rasim Ozan Kütahyalı'ya İlker Başbuğ'a Hakaretten Ceza

Rasim Ozan Kütahyalı Kanaltürk'te 6 Mayıs 2010 tarihinde yayınlanan bir programda Ümit Özdağ ve Ümit Zileli ile girdiği tartışma sırasında o dönem genelkurmay başkanı olan İlker Başbuğ kastederek "Genelkurmay Başkanı’nın bu yaptığı ahlaksızlıkta onu savunuyorsun" demişti.

Duruşmalara Katılmadı

Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret etme suçundan hakkında dava açılan Kütahyalı, yapılan bütün çağrılara rağmen duruşmalara da gitmedi. Bunun üzerine mahkeme tarafından hakkında yakalama kararı çıkarılan Kütahyalı polis zoruyla duruşmaya götürüldü ve savunması alındı.

Tartışmanın Sıcaklığı ile Ağzımdan Öyle Bir Laf Çıktı

Alınan bilgiye göre Rasim Ozan Kütahyalı mahkemede yaptığı savunmada 10 yıl öncesine dayanan bu olayda o andaki tartışmanın sıcaklığı nedeniyle ağzından öyle bir laf çıktığını savundu. Söylediklerinde İlker Başbuğ'un isminin şahsen hiçbir şekilde geçmediğini belirten Kütahya'da, gençliğin verdiği ateşle sert bir üslup kullansa da sivil otoritenin askerin üzerinde olduğu fikrinde ne kadar dava edilse de asla vazgeçmeyeceğini dile getirdi.

12 Bin 750 Lira Para Cezası Verildi

Mahkeme Rasim Ozan Kütahyalı'nın söylediği ahlaksız ifadelerinin hakaret suçunu oluşturduğunu belirtirken, sonun çağrılara uymaması savunmasının yakalama kararı kapsamında alınması göz önünde bulundurarak iyi hal indirimli uygulamadı. Mahkeme bu kapsamda sanığa 12 bin 750 TL para cezası verilirken 6 eşit taksitte ödenmesine karar verdi.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5207109/rasim-ozan-kutahyaliya-ilker-basbuga-hakaretten-ceza