İstediği desteği bulamayan Yunanistan’dan küstah Türkiye sözleri

Avrupa Birliğinde beklediği desteği bulamayan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’nin ‘saldırgan’ eylemlerinin AB’ye yönelik olduğunu belirterek gerekli yanıtı vermesi gerektiğini söyledi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ve Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile gerçekleştirmiş olduğu görüşmede Türkiye’nin Akdeniz saldırılarının AB’ye yönelik olduğunu söyleyerek cevap vermesi gerektiğini belirtti.

Avrupa’nın Tepkisinin Artması Gerekiyor

Anastasiadis ve Hristodulidis ikili ilişkiler ve ortak değerler paylaşan bölge ülkeleriyle iş birliklerini ele aldıklarını söyleyen Dendias şu sözleri söyledi:

‘’ Atina ve Lefkoşa arasındaki koordinasyon, ortak rotamız bağlamında hem teknik hem de siyasi düzeyde süreklidir. Geçen hafta Hristodulis ve ben ‘AB Dışişleri Bakanları Konseyi Olağanüstü Toplantısı’na katıldık. Önümüzdeki günlerde, Yüksek Temsilci’nin kurumal yükümlülüğü sırası bize sunması gereken Türkiye’ye karşı yaptırımların listesini ele alacağımız Berlin’deki resmi olmayan konsey toplantısına tekrar katılacağız. Giderek artan Türk saldırganlığı AB’ye yöneliktir ve haliyle Avrupa’nın da tepkisinin artması gerekiyor.’

Türk Provokasyonları Bölgemizde Devletlerin Tutumlarına Ters Düşüyor

Dendias, olağanüstü AB zirvesinde en üst düzeyde ele alınacağına vurgu yaparak şunları söyledi: ‘Türk provokasyonları, AB’nin, ABD’nin ve bölgemizdeki devletlerin açık tutumlarına ters düşüyor. Avrupa değerlerini, uluslararası hukuku ve deniz hukukunu görmezden geliyorlar. Onlar gerilimi ve kabul edilemeyecek militarizasyonu temsil ediyorlar.’ Açıklamalarında bulundu.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5208270/istedigi-destegi-bulamayan-yunanistandan-kustah-turkiye-sozleri