Çin'den ABD'ye Sert Tepki

Amerikan hükümeti, Çinli telekomünikasyon firmaları Huawei ve Zhongxing'i (ZTE) geçtiğimiz günde ulusal tehdit olarak belirlemişti. Çin cephesinden ise beklenen açıklama, Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi.

Çin hükümeti, Amerika'ya Huawei ve ZTE konusunda tepki gösterdi, Batılı ülkeleri insan hakları bahanesiyle başka ülkelerin içişlerine karışmamaya çağırdı.

ABD KANIT SUNMADAN SUÇLAMA YAPIYOR

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, Amerikan herhangi bir kanıt sunmadan, yersiz suçlamalarla ve devlet gücünü istismar ederek, belirli devlet ve şirketlere baskı uygulamakta.

Licien, Amerika'nın bu tür zorbaca hareketlerle kendi piyasa ve ekonomik ilkeleriyle çeliştiğini savundu.

Amerikan'lı operatörlerin Huawei ve ZTE'den ekipman alımının yasaklanması Amerika'nın internet güvenliğini iyileştirmeyeceğini iddia eden Cao Licien, bu adımın Amerika'nın kırsal ve az gelişmiş bölgelerinde internet hizmetlerine ciddi zarar vereceğini savundu.

NE OLMUŞTU

Amerikan Federal İletişim Komisyonu, dün Çin'in teknoloji devi şirketleri Huawei ve ZTE'nin ulusal güvenliğe tehdit olarak belirlendiğini açıklamıştı.

ABD, Çin'in teknoloji şirketi Huawei'yi ulusal güvenliğe aykırı faaliyetlerde bulunma riski oluşturduğu gerekçesiyle teknoloji ihracatına kısıtlama getirdiği kişi, şirket, devlet ve diğer tüzel kişilikleri içeren Varlık Listesi'ne 2019'yılında almıştı.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5208798/cinden-abdye-sert-tepki