İran'a Göre Darbe Girişiminden Rusya ve ABD'nin Habersiz Olması İmkansız

Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz’da giriştiği darbe kalkışması ile ilgili olarak yeni bilgiler ve iddialar ortaya çıkarken bir iddia da İran tarafından geldi.

İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney'in yüksek askeri danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişiminin yabancı bir ülkenin desteği ve bilgisi olmadan yapılmasının mümkün olmayacağını ileri sürdü.

İran merkezli İSNA ajansının haberine göre, Tebriz kentinde düzenlenen bir törende konuşan Tümgeneral Safevi, 15 Temmuz darbe teşebbüsünü değerlendirdi.

“YABANCI BİR ÜLKENİN DESTEĞİ OLMADAN YAPILAMAZ”

Safevi, "ABD ve Rusya'nın Türkiye'deki darbeden habersiz oldukları söylenemez. Bu çapta bir kalkışma, yabancı bir ülkenin desteği ve bilgisi olmadan yapılamazdı. Darbenin destekçileri konusunda büyük soru işaretleri var" diye konuştu.

DARBE GİRİŞİMİ SIRASINDA KERRY RUSYA’DAYDI

Konuşmasında , "ABD ve Rusya bölge konusunda yeni bir anlaşmaya mı vardı?" diye soran İranlı general, darbe girişimi sırasında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Moskova'da temaslarda bulunmasının manidar olduğunu öne sürdü.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5209825/irana-gore-darbe-girisiminden-rusya-ve-abdnin-habersiz-olmasi-imkansiz