DSÖ Türkiye ile bazı Avrupa ülkerini kıyasladı: Azalma yok, artış var

Tüm dünyayı esir alarak hayatı durma noktasına getiren koronavirüs salgınında vaka sayılarının artış ve düşüş yaşandığı ülkeler belirtildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Hans Kluse, İtalya, Fransa, Almanya, İsviçre ve İspanya’da ki vaka sayılarının olumlu seyrettiğini belirtirken, Türkiye, Belarus, Rusya ve İngiltere’de vaka sayısında artış yaşandığını açıkladı.

Türkiye, yükselme gösteren ülkeler arasında 

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Hans Kluse tarafından birbirinden farklı açıklamalar geldi. Koronavirüs salgını nedeniyle önümüzdeki iki haftanın krtik olduğuna değinen Kluge, "Almanya, İspanya, İtalya, Fransa ve İsviçre'den pozitif veriler geliyor. Fakat çok az iyileşme ya da yükselme durumu gösteren ülkeler de var. Bunlar arasında İngiltere, Türkiye, Belarus, Rusya ve Ukrayna var" açıklamasında bulundu.

"Havaların ısınmasına aldanmayalım"

Konuyla ilişkin yapmış olduğu açıklamada, havaların ısınmasına aldanılmaması gerektiğini vurgulayan Kluge, "Gelecek 2 hafta Avrupa için çok kritik. Bu virüs hepimizi çok derinden etkiledi. Havaların ısınmasına aldanmayalım, gardımızı indirmememiz gerek. Normale geri dönmenin hızlı bir yolu yok" şeklinde konuştu.

Kovid-19 vakalarının yüzde 50'si Avrupa’da

Koronavirüs salgının yüzde 50’sinin Avrupa’da görüldüğünü belirten Kluge, "Son 10 günde Avrupa'daki vaka sayısı neredeyse ikiye katlanarak 1 milyona ulaştı. Dünyadaki Kovid-19 vakalarının yüzde 50'sinin yükünü Avrupa üstleniyor. Salgın fırtınasının bulutları Avrupa bölgesinin üzerinde" açıklamasında bulundu.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5211957/dso-turkiye-ile-bazi-avrupa-ulkerini-kiyasladi-azalma-yok-artis-var