İnternetten Trafik Cezası Sorgulama İşlemi

Trafik borç sorgulaması işlemleri, üzerinize, aracınıza ya da plakanıza kesilmiş olan ceza durumlarınızı öğrenmenize olanak sağlayan ve bu hizmete uygun şekilde hazırlanmış olan bir uygulamadır ve artık internet üzerinden de yapılabilen bir işlemdir. Bazı durumlarda, bize kesilmiş olan trafik ceza ya da cezalarından haberimiz olmayabilir. Bunun nedeni, artık mobese kameralarının bu iş için çok yaygın şekilde kullanılmasıdır. Durum böyle olunca, trafik ceza alındıysa bile, bunun bilgisi bize daha geç bir sürede ulaşabilmektedir. Ya da adresimize gönderilen bu cezalar, kaybolabilmekte veya ikamet değişikliği nedeniyle bize ulaşamamış olabilmektedir. Bu gibi durumların neden olabileceği olumsuz olaylardan korunmak için, bizzat Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şubesi’ne başvurabilir ya da geliştirilmiş olan ve haberimizde de anlatacağımız, trafik borç sorgulaması uygulamasını kullanabilirsiniz.


Bu uygulamanın kullanım şekli ise aşağıda anlatıldığı şekilde işlemektedir;
 

İlk olarak, http://www.trafik.gov.tr  adresine giriş yapınız.

Daha sonra, açılan ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web adresinin ana sayfası olan bu sayfanın alt tarafında yer alan ve Trafik Cezası Sorgulama yazan tabloya geliniz.

Bir sonraki aşamada, bu tabloda, sorgulama yapan kişinin kimlik bilgileri başlığı yer almaktadır. Bu başlığın altında ise; İsim, Soy İsim, T.C Kimlik Numarası ve Doğum Yılı şeklinde bölümler yer almaktadır.

Devamında, bu bölümleri doldurunuz ve ardından, yine bu sayfada yer alan Doğrula seçeneğine tıklayınız.

Bu aşamadan sonra açılacak yeni sayfada; Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama, Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Sorgulama, Tüzel Kişi Ceza Sorgulama, Otoparka Çekilen Araç Sorgulama şeklinde hazırlanmış olan bölümler yer almaktadır.

Son olarak, bu bölümler arasından sorgulama yapmak istediğiniz bölümü seçiniz ve sorgulatmaya başlayınız.Trafik Cezası Ödeme

Aracınız üzerine, sürücü belgenizin üzerine, plakanızın üzerine ya da otoparka çekilen aracınız üzerine, işlenmiş olan trafik cezalarınızın bilgisini artık internet üzerinden de öğrenmeniz ve ödemeniz imkan dahilindedir. Trafik cezası ödeme işlemleri için yapmanız gereken işlemler, aşağıda anlatıldığı gibi basit bir işlemdir. Buna göre, internet üzerinden trafik cezası ödeme işlemleri ve aşamaları şu şekildedir;

Burada, trafik cezanızı öğrenmek için ilk olarak, www.gib.gov.tr  bağlantısına yani İnternet Vergi Dairesi resmi web adresine giriş yapınız.

Daha sonra, açılan yeni sayfanın sağ tarafında yer alan ve  Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi için lütfen tıklayınız yazan bölümü tıklayınız.

Bundan sonraki aşamada, burada açılan yeni sayfada yer alan başlıklar arasından Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme yazan seçeneğe tıklayınız ve burada yer alan; Plaka, Özel Plaka, T.C Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası ve Tescil Tarihi bilgilerinizi yazınız.
Son olarak da, bu aşamanın ardından, yine bu sayfada yer alan ve tamam yazan seçeneğe tıklayınız.

- Canlı Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5212989/internetten-trafik-cezasi-sorgulama-islemi