İtalyan Basını Türkiye Hırvatistan Maçını Değerlendirdi

A Milli Futbol takımımız, EURO 2016 D grubu ilk maçında Hırvatistan'a 1-0 yenilirken İtalyan basınından bu mücadeleyle ilgili önemli değerlendirmeler geldi. İtalyan basını, bu mücadeleyi "Caner ve Terim hayal kırıklığı, Arda paslanmış, Emre Mor sürükleyici" şeklinde duyurdu.

Hırvatistan'ın, son 15 yılın en iyi takımına sahip olduğunu yazarak, ona övgüler yağdıran gazete, "Ya imparator Terim? Bir hayal kırıklığı. Onun Türkiye'si, inanılmaz bir açlığa sahip, ancak bir türlü birlik içinde masaya oturmayı başaramadı. Fatih (Terim), Burak Yılmaz'ın yerine Tosun'u oynatarak da herkesi şaşırttı" ifadelerini kullandı.

Maçın karnesinde Fatih Terim'e 10 üzerinden 5 puanı layık gören, Türkiye milli takımının sıkıntılı ve kötü durumda olduğunu kaydeden gazete şunları yazdı: "Takım kötü durumda ve her iki kanat da tökezliyor, oyuncular tekniğini ortaya koydu, ancak kesinlikle Hırvatistan bu konuda çok daha iyiydi."

"ARDA PASLANMIŞ"

Arda Turan'ın, Barcelona yedek kulübesinde kala kala paslanmış olduğunu öne süren La Gazzetta dello Sport, İtalyan ekiplerinden Inter'in yeni transferi olduğunu hatırlattığı Caner Erkin'in ise, iyi bir sol ve karakterinin sert olduğunu, ancak savunmada çok dalgın olduğunu yazdı.

"BOĞAZ'IN MESSİ'Sİ VOLKAN ŞEN, MAÇIN EN İYİSİ"

"Maçın en iyisi" olarak 10 üzerinden 6.5 verdiği Volkan Şen'i seçen La Gazzetta dello Sport, başarılı orta saha oyuncusunu ise şu sözlerle övdü: "Türkler için o, Boğaz'ın Messi'si. Bunu bir kenara yazalım. Oyuna girer girmez varlığını gösterdi, rakipleri için kaos yarattı ve çok kısa sürede, ilk yarıda diğer Türklerin yaptığını yapmayı başardı. Değer bir oyuncu."

"CANER ERKİN İNTER'İ PİŞMAN ETTİ"

Calciomercato sitesi de, "(Caner) Erkin bir hayal kırıklığı,18 yaşındaki Emre Mor takımın sürükleyicisi" başlığını kullandı. İtalya 1. Futbol Ligi (Serie A) ekiplerinden İnter'in yeni transferi Caner Erkin'in performansını eleştiren site, "Yeni transfer, Alex Telles'in satın alma opsiyonunu (Galatasaray'dan) kullanmadığına İnter'i pişman etti. Maçta yoktu, tehlike yaratmadı, defansif açıdan zorluk içindeydi" sözlerine yer verdi.

"EMRE MOR TURNUVANIN SÜRPRİZİ OLABİLİR"

Maçın karnesini hazırlayan Calciomercato, 10 üzerinden en yüksek puanını 6.5'la Emre Mor ve Mehmet Topal'ın performanslarına verdi. Topal için "Türkiye'nin Giorgio Chiellini'si, müsabaka boyunca onun boğucu markajından kurtulamayan Mandzukic'i kontrol etmeyi iyi başardı" ifadelerini kullanan site, 69'uncu dakikada oyuna dahil edilen Emre Mor'u ise şu sözlerle övdü: "18 yaşının tazeliği, maçın ağırlığını az da olsa hissetmemesi için ona yardım etti. Oyuna girdi ve takıma güven vererek, karşılaşmanın gidişatını değiştirdi. O, bu turnuvanın gerçek sürprizi olabilir."

GÜVENDİĞİ ADAMLARI TERİM'İ YALNIZ BIRAKTI

Fatih Terim'e ise 5.5 puan veren Calciomercato, "En güvendiği, takımı en iyi temsil eden oyuncuları tarafından yalnız bırakıldı" yorumunda bulundu.

La Gazzetta dello Sport gazetesi ise, "Sihirbaz Modric Hırvatistan'ı aydınlattı" başlığını kullandı.

- Canlı Haber, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5213071/italyan-basini-turkiye-hirvatistan-macini-degerlendirdi