Sağlıklı beslenme alışkanlığı edindiler

İnsanların beslenme tarzı okul çağında iken şekilleniyor. Ülkemizde çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesi için 2011 yılında başlatılan ‘Yemekte Denge Eğitim Projesi’ başarıyla sürdürülüyor.

Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF ve Dünya Bankasının ortaklaşa hazırladığı 2019 çocuk malnütrisyon raporu incelendiği zaman 2018 verilerine göre beş yaşın altındaki çocukların 149 milyonunun bodur, 40.1 milyonunun aşırı kilolu ya da şişman, 49.5 milyonunun ise zayıf olduğu görülüyor. Ülkemizde ise 6-9 yaş grubundaki çocuklar üzerinde yapılan Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması 2016 yılı raporuna göre erkek çocuklarının yüzde 11.3’ü şişman iken, kız çocuklarının yüzde 8.5’inin şişman olduğu görülüyor.

Proje 800 Okulda Sürdürülüyor

Çocukluk döneminde azalan fiziksel aktivite ve bunun kaçınılmaz bir sonucu olan aşırı kilo ile mücadele etmek için Sabri Ülker Vakfı tarafından 2011 yılında hayata geçirilen ve kapsamı oldukça geniş olan ‘Yemekte Denge Eğitim Projesi’ sayesinde çocuklar sağlıklı beslenme alışkanlığının temel prensiplerini öğreniyorlar. Proje, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile işbirliği içerisinde yürütülüyor. Devlet okullarında uygulanan projede okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılıyor. Proje, şimdilik 20 ildeki 800 okulda devam ediyor. Bugüne kadar ulaşılan öğrenci, ebeveyn ve öğretmen sayısı ise 6 milyonu geçti. Ayrıca çocukları fiziksel aktiviteye yönlendirmek için ‘Aktif Yaşıyoruz’ modülü de eklendi.

Kahvaltı Alışkanlığı Kazandılar

Projeyle ilgili değerlendirmede bulunan Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. H. Tanju Besler, 32 haftalık eğitimden geçen çocukların kahvaltı yapmak gibi sağlıklı bir alışkanlık kazandıklarını ifade etti. Vakfın Genel Müdürü Begüm Mutuş tarafından yapılan değerlendirmede ise 2017 – 2018 eğitim yılından itibaren projenin, Hayat Bilgisi dersi ile müfredata girdiğine değinildi.

Proje, Avrupa’nın En iyisi

Projenin uygulandığı pilot okullarda ‘Besin Tüketim Sıklığı ve Miktarı Araştırması 2’ vakıf tarafından 1901 öğrencinin iştirakiyle yapıldı. Vakıfça gerçekleştirilen araştırma, öğrencilerin beslenme eğitimi görmeden önceki ve sonraki beslenme bilgi seviyelerini, beslenme tarzı ve fiziksel aktivite faaliyetlerini kapsıyor. Vakıf tarafından hazırlanan bu proje 15 Ekim tarihinde İrlanda’nın başkenti Dublin’de gerçekleştirilen 13. Avrupa Beslenme Konferansı’nda ‘en iyi uygulama örneği’ seçilerek büyük bir başarının altına imza attı. Ayrıca bu projenin araştırma sonuçları konferansta ilk defa açıklandı.

İşte Araştırma Bulguları

Eğitim almayan öğrencilerin yüzde 16’sı sabahları kahvaltı yapmazken, eğitim alan öğrencilerin yüzde 94’ü sabahları kahvaltı yapıyor.

Dünyanın en sağlıklı diyetleri arasında gösterilen Akdeniz diyeti öğrenciler tarafından kabullenildi.   

Çocukların kabullendiği Akdeniz diyeti sayesinde okul öncesi ölçülen çocukluk dönemi aşırı kiloluk oranında ciddi düşüş oldu.

Çocuklar, hiçbir yasağa maruz kalmadan sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandığı gibi sağlıklı beslenme tabağının nasıl hazırlandığını öğrendiler.

Eğitim gören çocukların hangi besinleri, ne kadar tüketmeleri hususunda bilinçlendiği gözlendi.  

Eğitim gören her 100 şişman çocuğun 2’si normal kilosuna döndü.

Büyüme ve gelişme dönemindeki çocukların boylarında 2 cm civarında uzama oldu.

İstanbul’da yaşayan ve eğitim gören çocukların günlük egzersizleri yüzde 40 civarında önemli bir artışla günlük 25 dakikaya ulaştı.

- Canlı Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5214202/saglikli-beslenme-aliskanligi-edindiler