Yunanistan’dan Türkiye’ye Çağrı Lahey’e Gitmeye Hazırız

Harvard Üniversitesi Profesörü ve Aspen Strategy Group İcra Direktörü Burns koordinatörlüğünde güvenlik konulu online olarak forumda konuşan Miçotakis, Türkiye'ile Ege ve Akdeniz'de yaşanan deniz yetki yerleri sorununa dair önemli açıklamalarda bulundu.

Miçotakis, şunları söyledi: Bizce Türkiye'ile aramızda tek sorun teşkil yapan Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de deniz yetki yerlerin sınırlandırılması konusunu müzakere yapmaktan her zaman mutlu olacağımı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a açık şekilde söyledim.

Ankara, bunun ülkelerimiz arasında tek sorun olduğu ve iki taraf bunun çözümü için Lahey'e başvurmayı kabul ederse, Yunanistan Lahey'den çıkacak olan kararı uygulayacak.

Ancak bunu Silah namlusu altında kesinlikle yapamayız

Türkiye' Yunanistan'la yapmış olduğu sondaj görüşmelerini 2016 yılında askıya aldığını ve bu görüşmelerin tekrardan başlamasından çok mutlu olacaklarını söyleyen Miçotakis, bunu silah namlusu altında yapamayız. Egemenlik haklarımızın ihlal yapılacağına dair tehditler yoluyla müzakere masasında bize şantaj yapılmamalı.

Türkiye'ile olan ilişkileri tekrardan başlatmak isteriz

Miçotakis, Burns' sorusu üzerine Türkiye ile Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Yerlerin Sınırlandırılmasına Dair Mutabakat Muhtırası'nı bir kez daha  değerlendirdi.

Türkiye ile Libya mutabakat muhtırası asla kabul edilemez

Söz konusu olan muhtıranın kesinlikle kabul edilemez ve Yunanistan'ın egemenlik haklarını ihlal yaptığını söyleyen Miçotakis, bu muhtıra Yunan adaların münhasır ekonomik bölgelerini tanımadığını ekledi.

Kasım 2019'yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Serrac'la Dolmabahçe Ofisi'nde yapılan Görüşmede Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında, 'Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırasıyla' iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakların muhafazasını hedefleyen 'Deniz Yetki Yerlerin Sınırlandırılmasına Dair Mutabakat Muhtırası' imzalanmıştı.

- Canlı Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.canlihaber.com/haber/5214849/yunanistandan-turkiyeye-cagri-laheye-gitmeye-haziriz